خانه » تحصیل دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه های مورد تایید ایران 2024

تحصیل دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه های مورد تایید ایران 2024

 • از
تحصیل دندانپزشکی در روسیه
5
(6029)

تحصیل دندانپزشکی در روسیه یکی از گزینه های پر طرف دار در بین تحصیل در خارج از کشور است. بعد از پزشکی بیشترین تعداد متقاضی در بین دانشجویان ایرانی در روسیه مربوط به رشته دندانپزشکی است . از امتیازاتی که رشته دندانپزشکی نسبت به رشته پزشکی دارد این است که طول دوره تحصیلی دندانپزشکی یک سال کمتر از رشته پزشکی است. در کشور روسیه تحصیل پزشکی ۶ سال است در حالی که طول دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه ۵ سال می باشد. اگر موقعیت شغلی در روسیه را در نظر بگیریم بازار کار و درامد رشته دندانپزشکی بهتر از رشته پزشکی است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه 2024

همانطور که در ابتدا اشاره شد طول دوره دندانپزشکی در روسیه ۵ سال می باشد. اولین و تنها شرط تحصیل دندانپزشکی در روسیه داشتن دیپلم دبیرستان است. شما با داشتن دیپلم دبیرستان می توان تحصیل در روسیه را شروع کنید. ابتدا یک دوره پادفک زبان روسی می خوانید جهت آمادگی برای وارد شدن به دانشگاه . بعد از آن در آزمون ورودی دانشگاه های شرکت می کنید و بعد از قبولی در ازمون ورودی وارد دانشگاه می شوید. البته در بعضی دانشگاه ها حتی بدون آزمون هم می توانید وارد دانشگاه شوید. اما در دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی مورد تایید ایران است باید شما حتما در ازمون ورودی شرکت نمایید.

شرط معدل برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه شرط معدل وجود ندارد. شما با هر معدلی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان در هر رشته ای می توانید وارد دانشگاه شده و در رشته دندانپزشکی روسیه تحصیل نمایید. 

شرط سنی جهت تحصیل دندانپزشکی در روسیه

خوشبختاته روسیه شرط معدل ندارد و شما با هر سنی می توانید اقدام به تحصیل دندانپزشکی در روسیه نمایید. همچنین در روسیه گپ تحصیلی وجود ندارد. یعنی فارغ از این که شما در چه سالی تحصیلات قبلی خود را به پایان رسانده اید می توانید در روسیه ادامه تحصیل دهید. 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به تومان 2024

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه بسته به دانشگاه و زبان مورد نظر متفاوت است. معمولا تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های مسکو گرانتر از دانشگاه های دیگر شهرهای روسیه است و همچنین تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی گرانتر از تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی است. 

شهریه دندانپزشکی در روسیه معمولا به روبل و برای یک سال تحصیلی  (و نه ترم تحصیلی ) اعلام می شود. 

شهریه دندانپزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران

در بین دانشگاه های مورد تایید ایران ارزانترین دانشگاه از نظر شهریه دندانپزشکی دانشگاه فدرال کازان به زبان روسی (حدود ۸۵ میلیون تومان در سال) و گرانترین دانشگاه ، دندانپزشکی رودن کازان به زبان انگلیسی است ( سالی حدود ۲۸۵ میلیون تومان)

امکان گرفتن بورسیه دندانپزشکی روسیه نیز وجود دارد. البته شانس قبولی در این بورسیه نسبت به رشته های دیگر خیلی کمتر است

هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران 2021

 

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه در رشته دندانپزشکی 2024

لیست دانشگاه های مورد تایید ایران در کشور روسیه برای سال 2021 اعلام شد و مطابق با لیست جدید ۹ دانشگاه از کشور روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. البته این لیست شامل همه دانشگاه ها در رشته های مختلف حوزه پزشکی می شود و در همه آنها امکان تحصیل دندانپزشکی وجود ندارد. به طور مثال دانشگاه لومونسف مورد تایید ایران هست اما در این دانشگاه رشته دندانپزشکی تدریس نمی شود. یا دانشگاه تومسک در لیست دانشگاه های مورد تایید قرار گرفته است اصلا هیچ رشته ای در حوزه پزشکی ندارد.

 

دانشگاه سماشکو مسکو – اودوکیموا

دانشگاه سماشکو مسکو دانشگاه اختصاصی دندانپزشکی در مسکو است. تنها رشته دندانپزشکی دانشگاه سماشکو روسیه مورد تایید ایران می باشد. نام جدید دانشگاه سماشکو اودوکیموا است

دانشگاه رودن مسکو

دانشگاه رودن مسکو بیشتر تعداد دانشجوی خارجی را در بین دانشگاه های روسیه در خود جای داده است. در دانشگاه رودن مسکو امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی و روسیه وجود دارد.

دانشگاه پیراگف مسکو

دانشگاه پیراگف یکی از سه دانشگاه در شهر مسکو است که رشته دندانپزشکی آن مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد.

دانشگاه ملی سن پترزبورگ

دانشگاه ملی سن پترزبورگ قدیمی ترین دانشگاه روسیه است که رشته دندانپزشکی و پزشکی این دانشگاه مورد تایید ایران می باشد.

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ

دانشگاه پاولوف اولین دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ است. این دانشگاه تقریبا همه ساله مورد تایید ایران بوده و رشته دندانپزشکی و پزشکی آن مورد تایید می باشد.

دانشگاه فدرال کازان

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه فدرال کازان گزینه بسیار مناسبی است برای کسانی که تصمیم به تحصیل در دانشگاه ارزان قیمت و در عین حال معتبر را دارند.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

طبق آخرین تغییرات در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در خارج از کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های مورد تایید در کشور روسیه فراهم شده است و از این پس دانشجویان متقاضی به تحصیل در روسیه در رشته دندانپزشکی می توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل نمایند. 

مدرک زبان روسی A2

فقط دانستن یک نکته ضروری است که دانشجویان که تصمیم به تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در روسیه را دارند حتما باید ابتدا دوره پادفک را گذرانده و قبل از ورود به کورس اصلی مدرک بین المللی زبان روسی A2 را دریافت نمایند. در غیر این صورت مدارک آنها در وزارت بهداشت مورد ارزشیابی قرار نخواهد گرفت. 

دانشگاه هایی که در ان امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد

در بین دانشگاه های مورد تایید ایران در حال حاظر تنها دانشگاه رودن مسکو و دانشگاه فدرال کازان هستند که دوره های دندانپزشکی به زبان انگلیسی نیز ارائه می کنند

ازمون دندانپزشکی در روسیه

در اکثر دانشگاه های روسیه قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه و بعد از گذراندن دوره پادفک ازمون ورودی برگزار می شود. شرط ورود به دانشگاه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. امتحان ورودی دندانپزشکی روسیه شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان می باشد. که البته بعضی دانشگاه ها یک یا دو درس از این دروس را امتحان ورودی می گیرد. 

آزمون ورودی دندانزشکی در دانشگاه های مختلف

در هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود همان دانشگاه برگزار می شود. شما می توانید به صورت همزمان در آزمون ورودی دانشگاه های مختلف شرکت نمایید.

 • ✅ دانشگاه لومونسف : شیمی و زبان روسی
 • ✅ دانشگاه رودن مسکو : شیمی و زبان 
 • ✅ دانشگاه پیراگف مسکو : شیمی و زیست شناسی
 • ✅ دانشگاه ملی سن پترزبورگ : شیمی و مدرک زبان B1
 • ✅ دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ : شیمی و زیست
 • ✅ دانشگاه فدرال کازان : زیست شناسی و شیمی 
 • ✅ دانشگاه سماشکو مسکو : شیمی – زیست و زبان روسی

ثبت نام پادفک پزشکی روسیه

پادفک همانطور که قبل اشاره شد دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه های روسیه است که در آن علاوه بر زبان روسی دروس مرتبط به رشته تحصیلی نیز تدریس می شود. 

پادفک پزشکی روسیه شامل دروس زبان روسی زیست شناسی و شیمی می باشد. برای کسب اطلاعت کامل تر در باره پادفک و شهریه پادفک پزشکی می توانید به صفحه ویژه پادفک زبان روسی مراجعه نمایید 

ورودی تضمینی و خرید صندلی در روسیه

این عنوان گول زننده و اغوا کننده است که خیلی از متقاضیان به تحصیل را به خود جذب می کند و خیلی از افرارد و حتی موسسات با استفاده از همین عناوین و با داده وعده های زیاد باعث ایجاد ضرر و خسارت زیاد به متقاضیان می شوند. البته این که بگوییم از پایه این حرفها شایعه است و اصلا چیزی به نام خرید و فروش صندلی در دانشگاه های روسیه وجود ندارد هم شاید حرف صحیحی نباشد. متاسفانه همه ساله در بعضی دانشگاه ها بعضی افراد با پرداخت پول از طرق مختلف وارد می شوند اما باید به چند نکته توجه داشته باشید: 

 • ❗️ در همه دانشگاه ها فروش صندلی و سوال وجود ندارد. فقط در دانشگاه های خاصی گاها این کار انجام می شو.
 • 🔅 همه با خرید صندلی و سوال وارد نمی شوند. شاید در بین متقاضیان حدود ۵ تا ۱۰ درصد افراد از این راه ها وارد دانشگاه می شوند. ولی اکثر با تلاش و تکیه بر دانش خود وارد دانشگاه می شوند. 
 • ⚠️ هیچ تضمینی وجود ندارد که شخص یا موسسه ای که از شما پول دیافت می کنند چنین کاری انجام دهد و در صورتی که شما وارد دانشگاه نشوید حتی امکان پیگیری قانونی جهت استراد پول خود را هم ندارید.
 • ⛔️ هیچ تضمینی نیست که کسانی که از راه خرید صندلی و سوال وارد دانشگاه می شوند بتوانند ادامه تحصیل بدهند. در هر مرحله از تحصیل که دانشگاه متوجه خطای شما شود شما را اخراج خواهد کرد.

به همین خاطر توصیه ما این است که تلاش بکنید و تنها با تکیه برا دانش خود وارد دانشگاه شوید. ضمن این که ورود به دانشگاه در روسیه به مراتب راحت تر از ورود به دانشگاه در ایران است.

سوالات متداول در باره تحصیل دندانپزشکی در روسیه 

1️⃣ هزینه تحصیل دندانپزکی در دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه ❓

✅ دانشگاه سماشکو مسکو حدود ۱۸۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه رودن مسکو حدود ۲۵۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه پیراگف مسکو حدود ۱۶۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه ملی سن پترزبورگ حدود ۱۲۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ حدود ۱۲۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه فدرال کازان حدود ۸۵ میلیون تومان در سال 

2️⃣ آیا امکان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی است ❓

✅ طبق اخرین تغییرات در سال ۲۰۲۱ میلادی دانشجویان ایرانی در روسیه می توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند مشروط بر این که ابتدا دوره پادفک را گذرانده و مدرک بین المللی A2 دریافت نمایند.

3️⃣ آیا دانشگاه خوابگاه هم دارد؟ هزینه اجاره منزل چقدر است در روسیه ❓

✅ در اکثر دانشگاه های روسیه به دانشجویان خارجی خوابگاه داده می شود. به طور متوسط هزینه خوابگاه در شهر مسکو حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه. در شهر سن پترزبورگ بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار و در شهرهای کوچک تر هم حود ۲۰ دلار در ماه است. هزینه اجاره خانه در مسکو حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار . اجاره منزل در سن پترزبورگ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار و در شهرهای کوچک روسیه حدود ۲۰۰ دلار در ماه است.

4️⃣ آیا برای ورود به دانشگاه در رشته دندانپزشکی باید آزمون ورودی داده شود ❓

✅ بله در اکثر دانشگاه های روسیه بعد از دوره پادفک برای ورود به دانشگاه آزمون ورودی برگزار می شود که این ازمون معمولا شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان می باشد.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6029

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *