خانه » تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی 2021 مورد تایید

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی 2021 مورد تایید

 • از
5
(6783)

معمولا تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در این کشور چندان مرسوم نیست و دانشجویان خارجی نیز قالبا به زبان روسی تحصیل می کنند. اما در چند سال اخیر تحصیل به انگلیسی در روسیه نیز رونق گرفته است. در حال حاظر در اکثر دانشگاه های معتبر روسیه امکان تحصیل در رشته های مختلف به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. در این مطلب با هم بررسی می کنیم که تحصیل در چه رشته های به زبان انگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است و چه شرایط باید داشته باشیم تا مدارک ما در ایران مورد ارزشیابی قرار گیرد.

 • تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت علوم ایران
 • تحصیل در روسیه به انگلیسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران
 • تحصیل به انگلیسی در روسیه مزایا و معایب
 • تحصیل پزشکی در روسیه به انگلیسی
 • تحصیل دندانپزشکی در روسیه به انگلیسی
 • تحصیل داروسازی در روسیه به انگلیسی
 • تحصیل کارشناسی در روسیه به انگلیسی 
 • تحصیل ارشد در روسیه به انگلیسی
 • تحصیل دکترا در روسیه به انگلیسی

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت علوم ایران

در بحث تایید مدارک دانشگاه های خارجی در ایران باید به این نکته توجه داشته باشید که در ایران دو مرجع جهت ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور وجود دارد : وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری

تایید مدارک تحصیلی خارج از کشور در رشته ها پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی بر عهده وزارت بهداشت ایران است و تایید مدارک رشته های غیر پزشکی بر عهده وزارت علوم. 

تایید مدارک به انگلیسی در رشته های غیر پزشکی 

در مورد رشته های غیر پزشکی که زیر نظر وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران قرار دارد اصلا محدودتی در تحصیل به زبان روسی یا انگلیسی وجود ندارد. و برای ارزشیابی مدارک تحصیلی همین که دانشگاه مورد تایید باشد کاف ایست. 

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

در اکثر دانشگاه های روسیه بر خلاف دانشگاه های اکثر کشورهای دنیا نیازی به مدرک رسمی تافل و یا آیلتس زبان انگلیسی وجود ندارد. همین که شما در مصاحبه اولیه بتوانید به زبان انلگیسی صحبت کنید و یا مدرکی ارايه دهید که شما دوره زبان انگلیسی خوانده اید (مثل درس زبان انگلیسی در کارنامه دبیرستان ) کافی است. 

 

 

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

در مورد تایید مدارک توسط وزارت بهداشت معمولا سختگیری های بیشتری اعمال می شود و شرایط و قوانین تایید مدارک تقریبا همه ساله تغییرات چشمگیری دارد. به طور مثال در یک کشور تعداد دانشگاه های مورد تایید در یک سال ۲-۳ دانشگاه هست و در سال بعد تعداد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به یکباره در همان کشور ۳ برابر افزایش پیدا می کند. و بالعکس این قضیه نیز صادق است. 

در مورد شرایط تایید مدارک توسط وزارت بهداشت نیز شرایط به همین منوال است. مثلا در یک سال اعلام می شود که تحصیل در هر کشوری فقط به زبان همان کشور مورد تایید است . مثلا اگر شخص در روسیه در رشته پزشکی یا دندانپزشکی تحصیل می کند فقط حق تحصیل به زبان روسی را دارد. اما در سال بعد اعلام می شود که تحصیل به انگلیسی نیز مورد تایید است. به همین خاطر قبل از شروع به تحصیل حتما از آخرین شرایط تغییرات ارزشیابی مدارک تحصیل اطلاع کسب نمایید. 

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی در سال ۲۰۲۱

طبق آخرین تغییراتی که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور اعمال شد در بعضی کشورها اجازه تحصیل به زبان انگلیسی همه داده شد اما قبل از شروع به تحصیل به زبان انگلیسی شخص باید آشنایی کامل به زبان رسمی آن کشور پیدا کند.

مدرک A2 زبان روسی برای تحصیل به انگلیسی

طبق آخرین تغییرات دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی – دندانپزشکی و یا داروسازی در کشور روسیه را دارند قبل از شروع به تحصیل در کورس اصلی حتما باید مدرک بین المللی زبان روسی سطح A2 را کسب نمایند. این مدرک در بعضی از دانشگاه های معتبر روسیه صادر می شود. از شخص دانشجو پنج امتحان گرفته می شود و در صورتی که شخص در تمام امتحانات نمره بالای ۶۵ کسب نماید مدرک آ۲ را دریافت می کند. این اولین سطح و در واقع مرحله مقدماتی از مدرک زبان روسی است  

تحصیل به انگلیسی در روسیه مزایا و معایب

➕ شاید اصلی ترین و مهم ترین مزیت تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه این است که یادگیری زبان انگلیسی برای دانشجویان ایرانی با توجه به اشنایی اولیه زبان در مدارس و سهولت زبان انگلیسی نسبت به زبان روسی راحت تر است. زبان روسی خیلی زبان راحتی نیست و یادگیری این زبان در طور دوره یک ساله پادفک کاری است که نیاز به صرف انژی و زمان دارد. به همین خاطر بعضی دانشجویان ایرانی تمایل دارند که در روسیه به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

➖محدودیت در انتخاب یکی دیگر از معایب تحصیل به انگلیسی در روسیه است. تعداد رشته ها و دانشگاه هایی که در آن امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد به مراتب کمتر از تحصیل به زبان روسی است. 

معایب تحصیل به انگلیسی در روسیه

➖یکی از معایب تحصیل به انگلیسی در روسیه شهریه دانشگاه است. معمولا هزینه تحصیل به زبان انگلیسی نسبت به روسی افزایش چشمگیری دارد و گاهی شهریه تا ۲ برابر افزایش پیدا می کند. 

➖یکی دیگر از معایب ، کیفت آموزش به زبان انگلیسی است. با توجه به این که تعداد کمی از اساتید تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند کیف تدریس به این زبان نسبت به زبان روسی پایین تر است.

➖محدودیت در انتخاب یکی دیگر از معایب تحصیل به انگلیسی در روسیه است. تعداد رشته ها و دانشگاه هایی که در آن امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد به مراتب کمتر از تحصیل به زبان روسی است. 

تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

همانطور که اشاره شد از سال ۲۰۲۱ تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. البته با این شرط که شخص ابتدا یک دوره زبان روسی را گذارنده و مدرک A2 زبان روسی دریافت نماید

اما در کدام کی از دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد 

 • پزشکی انگلیسی دانشگاه رودن مسکو
 • پزشکی انگلیسی دانشگاه پیراگف مسکو
 • پزشکی انگلیسی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ
 • پزشکی انگلیسی دانشگاه فدرال کازان
 • پزشکی انگلیسی دانشگاه نووسیبیرسک

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

در بین دانشگاه های روسیه که در آنها رشته دندانپزشکی مورد تایید ایران است در دانشگاه های زیر امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد: 

 • دندانپزشکی انگلیسی دانشگاه سماشکو مسکو
 • دندانپزشکی انگلیسی دانشگاه رودن مسکو
 • دندانپزشکی انگلیسی دانشگاه فدرال کازان

تحصیل داروسازی در روسیه به زبان انگلیسی

رشته داروسازی یکی دیگر از رشته های زیر شاخه پزشکی است که تحصیل در آن به زبان انگلیسی نیز از سال ۲۰۲۱ مجاز است. 

اما نکته قابل توجه در باره تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در روسیه این است که هیچ یک از دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه رشته داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه نمی دهند و عملا امکان تحصیل داروسازی به انگلیسی در روسیه وجود ندارد. 

تحصیل رشته های غیر پزشکی به زبان انگلیسی

در مورد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیس شرایط متفاوت است. تمام مقاطع فوق الذکر مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد. در در تمام مقاطع در دانشگاه های معتبر روسیه که دارای رنکینگ جهانی زیر ۱۰۰۰ می باشد امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. و همانطور که در بالا اشاره شد در اکثر دانشگاه ها نیاز به ارائه مدرک بین المللی زبان انگلیسی نیست. 

برای آگهی از رشته ها و دانشگاه هایی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آنها وجود دارد می توانید با ما تماس بگیرید. 

 

سوالات متداول در باره دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه به زبان انگلیسی

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال ۲۰۲۱ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه رودن (پزشکی داروسازی و دندانپزشکی )- دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه های روسیه به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه های روسیه در هر دانشگاه و در هر رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه معمولا به روبل محاسبه می شود . به طور میانگین شهریه پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. دقت داشته باشید که شهریه به سال اعلام می شود ( نه به ترم)

3️⃣ ایا تحصیل پزشکی به زبان انلگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است  ❓

✅ طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد. البته مشروط به این که دانشجو ابتدا زبان روسی اموزش ببیند و مدرک بین المللی زبان روسی a2 دریافت نماید.

4️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه به زبان انگلیسی

✅ پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه رودن 

✅ پزشکی دانشگاه پیراگف  

✅ پزشکی دانشگاه پاولوف

✅ پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه فدرال کازن 

✅ پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک  

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6783

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *