خانه » صادرات به روسیه ، ثبت شرکت در روسیه ، اقامت روسیه و راه های مهاجرت به روسیه

صادرات به روسیه ، ثبت شرکت در روسیه ، اقامت روسیه و راه های مهاجرت به روسیه

  • از
4.9
(65)

روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب و با توجه به روابط بسیار مناسب دوستانه با جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر مورد توجه افراد و سازمانهای بسیار زیادی قرار گرفته است. سهولت در رفت و آمد و گرفتن ویزا ، سهولت در مبادلات مالی ، علاقه و پشتیبانی دولت در صادرات و واردات به روسیه از دلایلی هستند که باعث شده است میزان صادرات به روسیه در چند سال اخیر افزایش چشمگیری داشته و باشد و فقط در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن افزایش ۱۰۵ ردصدی را در میزان مبادلات مالی بین دو کشور شاهد باشیم. در این بخش با جزییات به مباحثی از جمله صادرات به روسیه و همچنین ثبت شرکت در روسیه و مهاجرت تحصیلی ، کاری کوتاه مدت و بلند مدت به روسی می پردازیم.

صادرات به روسیه 

همانطور که در بالا اشاره شد صادرات به روسیه در چند سال اخیر رونق دو چندانی گرفته است. بخصوص بعد از تحریم های ظالمانه غرب نسبت به جمهوری اسلامی ایران و سخت تر شدن شرایط تجارت با غرب ، کشور روسیه به عنوان یک پتانسیل بسیار قوی جهت مبادلات تجاری ، مورد توجه ویژه قرار گرفته است. 

برای صادرات به روسیه چه کالاهای مناسب است ؟

البته توضیح کامل محصولات و کالاهایی که می تواند برای صادرات به روسیه در نظر گرفت بسیار وسیع و قابل بررسی کارشناسی است و در از حوصله این مقاله خارج است اما اگر بخوایم به صورت کلی و اجمالی اشاره ای داشته باشیم شاید بتوان به محصولات زیر اشاره کرد:

  • صادرات به روسیه : انواع میوه و تره بار 
  • صادرات به روسیه : روخشکبار
  • صادرات به روسیه : محصولات لبنی 
  • صادرات به روسیه : سنگ و مصالح ساختمانی 

مسیرهای ترانزیت کالا برای صادرات به روسیه 

به طور کلی راه های انتقال کالا از ایران به روسیه به چهار گروه تقسیم می شود: 

صادرات به روسیه از طریق هوایی :

این نوع ترانزیت که معمولا از طریق شرکت های هواپیمایی ماهان جمهوری اسلامی ایران و شرکت هواپیمایی ایرفلوت روسیه صورت می گیرد به علت هزینه بالا برای کالایهای کم حجم که نیاز است در کوتاه ترین زمان ارسال شود مناسب می باشد. 

صادرات به روسیه از طریق دریا 

صادرات به روسیه از طریق دریای خزر و از بندر امیر آباد به بندر آستاراخان روسیه صورت می گیرد. 

صادرات به روسیه از طریق ریلی

در مسیر ریلی معمولا کالا از طریق اینچه برون یا تجن بعد از گذر از کشورهای ترکمنستان و قزاقزستان وارد خاک روسیه می شود. 

صادرات به روسیه زمینی با کامیون

این مسیر که یکی بخش قابل توجهی از صادرات ایران به روسیه از این طریق صورت از مسیرهای مختلف انجام می شود. یکی از پر تردد ترین مسیر های ترانزیت کالا به روسیه از مسیر کشور آذربایجان است. 

 

ثبت شرکت در روسیه

قبل از هر چیزی گفتن این نکته ضروری است که در روسیه هر نوع فعالیت اقتصادی و تجاری باید حتما در قالب یک شرکت حقوقی صورت گیرید و شخص حقیقی اجازه فعالیت اقتصادی را ندارد. جالب است بدانید که افراد خارجی نیز حتی بدون حضوری فیزیک در روسیه می توانند شرکت ثبت نمایند. 

انواع شرکت در روسیه 

به طور کلی شرکت ها در روسیه با توجه به حجم و نوع فعالیت به چند گروه تقسیم می شوند. 

شرکت های مستقل در روسیه .E.P:

این تنها نوع از شرکت هست که برای شهروندان خارجی محدودیت دارد. تنها شهروندان روسیه و افراد مقیم روسیه می توانند این نوع شرکت تاسیس نمایند. از خصوصیات این شرکت ها این است که فقط یک نفر موسس و عضو دارد. حداکثر تا ۵۰ نفر می تواند کارمند داشته باشد و نیاز به سرمایه اولیه ندارد. 

شرکت با مسئولیت محدود در روسیه .O.O.O:

این شرکت که تقریبا می توان گفت رایج ترین نوع شرکت در روسیه است بسیار مناسب است برای تجاری که تصمیم به تجارت در روسیه را دارند. و یا کسانی که از طریق تاسیس شرکت تصمیم به اقامت در روسیه را دارند. شهروندان خارجی نیز می توانند در روسیه شرکت با مسئولیت محدود ثبت نمایند. سرمایه اولیه شرکت ۱۰ هزار روبل (تقریبا معادل ۱۵۰ دلار) است. 

 

شرکت سهامی خاص در روسیه .A.O:

از تفاوت های عمده ای که شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود این است که در شرکت سهامی خاص بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود که تعدا کارمندان حداکثر پنجاه نفر است، هیچ محدودیتی در تعداد کارمندان و اعضا ندارد. برای ثبت شرکت سهامی خاص معمولا به بازه زمانی شش ماهه نیاز است. حداقل سرمای در این نوع شرکت ۱۰ هزار روبل است

شرکت سهامی عام در روسیه .P.A.O:

شرکت سهامی عام معمولا برای شرکت ها بزرگ تجاری که دارای حجم تجاری بالای هستند مورد استفاده قرار می گیرد. حداقل سرمایه گذاری اولیه این نوع شرکت نیز ۱۰ هزار روبل می باشد و تاسیس این نوع شرکت به بیش از ۶ ماه زمان نیار دارد. 

یکی از شرکت های پیشرو در امر تاسیس شرکت در فدراسیون روسیه شرکت روس بازا است. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با مجموعه روس بازار تماس بگیرید و از مشاوره رایگان روس بازار استفاده نمایید. 

خرید ملک در روسیه 

خرید ملک برای تمام شهروندان و حتی افرادی خارجی نیز در روسیه امکان پذیر است. حتی شخص خارجی بدون حضور فیزیکی در روسیه می تواند ملک مسکونی یا تجاری به نام خود خریداری کند. 

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در روسیه

خیلی از افراد از خرید ملک به عنوان یک راه مطمئن و کم ریسک برای سرمایه گذاری و کسب سود در روسیه استفاده می کنند. در روسیه مجتمع های مسکونی توسط چندین شرکت بزرگ ساختمان سازی ساخته می شود. بعضی از افراد منزل مسکونی را در مراحله اولیه ساخت پیش خرید کرده و بعد از  این که زمانی از اجرای شده پروژه گذشت با قیمت بالاتر می فروشند. 

اقامت روسیه از طریق خرید ملک و مسکن 

در مورد این که در روسیه از طریق خرید ملک به افراد خارجی اقامت روسیه اعطا شود در محافل رسمی و غیر رسمی صحبت های بسیار شده است و حتی به عنوان طرح توسط چندین نماینده نیز مطرح شده است اما تا به امروز اجرایی نشده است. یعنی در حال حاظر با خرید ملک در روسیه به شما اقامت داده نمی شود ولی با توجه به نرخ پایین جمعیت و ساسیت دولت به جذب نیروی خارجی است هیچ بعید نیست که در آینده نزدیک اقامت روسیه از طریق خرید زمین یا مسکن نیز اجرایی شود. البته در حال حاظر نیست داشتن ملک مسکونی در روسیه برای شهروندان خارجی امتیاز بالایی محسوب می شود و روند گرفتن اقامت را تسریع می کند. 

انواع اقامت روسیه 

همانطور که می دانید روسیه از نظر وسعت بزرگترین کشور جهان است اما جمعیت ۱۴۰ میلیون آن در مقایسه با این وسعت بسیار کم است و شاید بتوان گفت روسیه کمترین تراکم جمعیت در دنیا را دارد. به همین خاطر سیاست های دولت همیشه در راستای افزایش جمعیت بوده است. یکی از راه های افزایش جمعیت جذب شهروندان خارجی است. 

در چند سال اخیر شاهد این هستیم که روند گرفتن اقامت برای شهروندان خارجی نسبت به گذشته بسیار راحت تر شده است و همچنین راه های گرفتن اقامت روسیه افزایش پیدا کرده است. در حال حاظر چند راه گرفتن اقامت روسیه به شرح ذیل است: 

اقامت روسیه از طریق ازدواج

یکی از راه های گرفتن اقامت روسیه ازدواج با یک شهروند روس است. در صورتی که شما با یک شهروند روس ازدواج نمایید به شما اقامت کوتاه مدت داده می شود و در صورتی که سه سال از تاریخ ازدواج شما گذشته باشد شهروندی روسیه به شما اعطا می شود. 

اقامت روسیه از طریق سهمیه 

یکی دیگر از راه های گرفتن اقامت روسیه ثبت نام در لاتاری (سهمیه ) است. البته تفاوتی که گرفتن اقامت روسیه از طریق سهمیه با لاتاری بعضی از کشورهای از جمله آمریکا دارد در این است که شما صرفا با شانس در گرفتن این اقامت موفق نحواهید شد. در واقع روال به این صورت است که تمام متقاضیان مدارک خود را به اداره مهاجرت روسیه ارسال نموده و بعد از بررسی و امیتاز دهی به افرادی که امیتاز بیشتری کسب نمایند اقامت موقت و بعد از آن اقامت دائم روسیه داده می شود.

موارد که در گرفتن اقامت در روسیه از طریق سهمیه موثر است می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن منزل مسکونی در روسیه
  • تسلط به زبان روسی و داشتن مدرک زبان
  • داشتن مدرک تحصیلی از یکی از دانشگاه های روسیه 
  • مدت اقامت شما در کشور روسیه 

گرفتن اقامت از طریق تحصیل در روسیه

یکی از قوانینی که جدیدا (در سال ۲۰۲۰ میلادی) به تصویب رسید و گرفتن اقامت روسیه را تسهیل نموده گرفتن اقامت روسیه از طریق تحصیل است. دانشجویان خارجی که از یکی از دانشگاه های معتبر روسیه با نمرات خوب فارغ التحصیل شوند می توانند مستقیما درخواست اقامت دائم روسیه را دهند.

مهاجرت به روسیه 

به طور کلی مهاجرت به کشورهای دیگر تعاریف گوناگونی دارد. از مهاجرت های کوتاه مدت گرفته تا مهاجرت های میان مدت و بلند مدت و دائم. 

سفر به روسیه با ویزای توریستی یا کاری

در مورد سفر به روسیه برای اقامت های کوتاه مدت چند روزه معمولا از ویزای توریستی استفاده می شود. البته در بعضی موارد از جمله (سفر هوایی کمتر از ۸ روز به شهر سن پترزبورگ روسیه ) حتی نیاز به گرفتن ویزای معمولی نیست و ویزای الکترونیکی رایگان صادر می شود. 

در کنار ویزای توریستی ویزاهایی هم هست که امکان اقامت بشتر را فراهم می کند. به طور مثال ویزاهای که از طریق دعوتنامه یک شخص روس صادر می شود به شما امکان اقامت سه ماهه در خاک روسیه را می دهد. و یا کسانی که جهت کار از طریق شرکت دعوتنامه کاری داشته باشند ویزاهای یک ساله و یا سه ساله نیز داده می شود.

اقامت روسیه از طریق ویزای کاری

در موارد خاصی اگر شما به عنوان نیرو کار متخصص در روسیه مشغول به کار باشید بعد از مدت سه سال می توانید درخواست اقامت بلند مدت روسیه را نماییید .

ویزای تجاری روسیه

یکی دیگر از انواع ویزای روسیه، ویزای تجاری یا بیزنس است که به افرادی که به عنوان تاجر به روسیه سفر می کنند داده می شود که می توانند با داشتن ویزای های سه ماهه یا یک ساله در طول سال به دفعات به روسیه مسافرت نمایند. 

مجوز اقامت زندگی سه ساله

یکی از اولین مدارک در مسیر گرفتن شهروندی روسیه اقامت سه ساله که به RVP معروف است می باشد. این برگه اقامت سه سال اعتبار دارد و با داشتن آن شما می توانید درخواست اقامت دایم روسیه را نمایید. 

اقامت دائم روسیه 

بعد از داشتن اقامت کوتاه مدت به شما اقامت دائم روسیه داده می شود. این اقامت .V.N.Zh به شما این امکان را می دهد که تا پایان عمر در روسیه اقامت داشته باشید. البته ذکر این نکته ضروری است که با داشتن این اقامت شما نباید مدت طولانی (بیشتر از سه ماه در سال ) خارج از خاک روسیه اقامت داشته باشید و در صورتی که مدت طولانی در روسیه نباشید این اقامت باطل می شود.

گرفتن شهروندی روسیه

کسانی که اقامت دائم روسیه را دارند بعد از گذشت مدتی (بین یک تا ۵ سال) می توانند درخواست شهروندی روسیه را دهند و در صورت گرفتن شهروندی شما از تمام امکانات شهروندی برخوردار خواهید شد. یک نکته قابل توجه در خصوص شهروندی روسیه این است که شما طبق قانون فدراسیون روسیه می توانید شهروندی قبلی خود را نیز حفظ کنید و در واقع شهروندی دوگانه خواهید داشت. 

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 4.9 / 5. 65

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.