خانه » هزینه تحصیل در روسیه به تومان 2021 مورد تایید ایران

هزینه تحصیل در روسیه به تومان 2021 مورد تایید ایران

  • از
5
(2936)

تحصیل در روسیه به دو صورت رایگان از طریق بورسیه تحصیلی روسیه و به صورت آزاد با هزینه شخصی امکان پذیر است. ما در این بخش به بررسی دقیق هزینه تحصیل در روسیه و شهریه دانشگاه های روسیه در رشته ها و مقاطع مختلف می پردازیم. توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در اکثر دانشگاه های روسیه به روبل می باشد و ما برای سهولت در بعضی موارد مبالغ را به تومان یا دلار تبدیل می کنیم. به همین خاطر با توجه به نوسانات ارز گاهی شهریه دانشگاه ها به دلار یا تومان با تغییراتی همراه است. شهریه دانشگاه ها در روسیه معمولا به صورت سالانه اعلام می شود.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه 2021

در سال تحصیلی ۲۰۲۱ لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه با تغییرات زیادی همراه بود و تعداد دانشگاه های مورد تایید نسبت به سالهای پیش افزایش چشمگیری داشت. در سال تحصیلی جاری تعداد ۹ دانشگاه روسیه مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت. شهریه پزشکی روسیه در دانشگاه های مورد تایید بسته به رشته و زبان تحصیل گاهی با تغییراتی همراه است. 

نکته مهم: طبق آخرین بخش نامه وزارت بهداشت تحصیل به زبان انگلیسی نیز مورد تایید می باشد مشروط بر این که دانشجو ابتدا دوره پادفک زبان روسی را گذرانده و موفق به دریافت مدرک بین المللی زبان روسی a2 شود.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به تومان در سال 2021 در سال

دانشگاه شهریه به روبلشهریه به تومان
لومونسف مسکو۵۱۱۰۰۰۱۸۴ میلیون
رودن مسکو روسی۷۹۰۰ یورو۲۵۰ میلیون
رودن مسکو انگلیسی۸۸۰۰ یورو ۲۸۵ میلیون
پیراگف مسکو روسی۴۴۰۰۰۰۱۵۹ میلیون
پیراگف انگلیسی ۴۴۰۰۰۰۱۵۹ میلیون
ملی سن پترزبورگ۳۲۸۰۰۰۱۱۸ میلیون
پاولوف روسی۲۹۰۰۰۰۱۰۴ میلیون
پاولوف انگلیسی۳۷۰۰۰۰۱۳۳ میلیون
فدرال کازان روسی۲۳۷۰۰۰۸۵ میلیون
کازان انگلیسی۳۸۰۰۰۰۱۳۷ میلیون
نووسیبیرسک ۶۵۰۰ دلار۲۱۰ میلیون
با توجه به نرخ هر روبل ۳۶۰ تومان

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به تومان 2021

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه شاید تفاوت زیادی با تحصیل پزشکی در روسیه نداشته باشد. البته تعداد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه که امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی در آن وجود دارد کمتر از رشته های پزشکی است. 

برای آگهی از آخرین اخبار مربوط به تغییرات شهریه دانشگاه های روسیه می توانید به صورت رایگان با مشاورین ما تماس بگیرید

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به تومان در سال 2021 در سال

دانشگاهشهریه به روبلشهریه به تومان
سماشکو مسکو۵۱۰۰۰۰۱۸۴ میلیون
رودن مسکو روسی۷۹۰۰ یورو۲۵۰ میلیون
رودن انگلیسی۸۸۰۰ یورو۲۸۵ میلیون
پیراگف ۴۴۰۰۰۰۱۵۹ میلیون
ملی سن پترزبورگ۳۲۸۰۰۰۱۱۸ میلیون
پاولوف۳۴۰۰۰۰۱۲۳ میلیون
کازان روسی۲۳۷۰۰۰۸۵ میلیون
کازان انگلیسی۳۹۰۰۰۰۱۴۰ میلیون
با توجه به نرخ هر روبل ۳۶۰ تومان

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه به تومان 2021

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه کمی کمتر از هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی این کشور است. در مجموع تنها چهار دانشگاه مورد تایید ایران در روسیه است که در آنها امکان تحصیل در رشته داروسازی وجود دارد و تنها به زبان روسی . 

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه به تومان در سال 2021 در سال

دانشگاهشهریه به روبلشهریه به تومان
لومونسف مسکو۴۵۵۰۰۰۱۶۴ میلیون
رودن مسکو۴۶۰۰ یورو۱۵۰ میلیون
پیراگف مسکو۳۴۰۰۰۰۱۲۳ میلیون
کازان ۲۲۵۰۰۰۸۱ میلیون
با توجه به نرخ هر روبل ۳۶۰ تومان

هزینه پادفک زبان روسی روسیه به تومان در سال 2021

پادفک در واقع دوره امادگی قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه های روسیه است در این دوره علاوه بر زبان روسی درس اختصاصی مربوط به رشته تحصیلی تدریس می شود. به طور مثال برای دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی دروس زیست شناسی و شیمی نیز تدریس می شود تا دانشجو با اصطلاحات مربوط به این دروس در زبان روسی آشنا شود. 

شهریه دوره پادفک زبان روسی 

شهریه پادفک بسته به دانشگاه و دوره متفاوت است. دوره های استاندارد یک سال می باشد که شهریه بین ۲ تا ۶ هزار دلار در سال است. به طور مثال شهریه پادفک چند دانشگاه در این قسمت آمده است. برای اطلاعات دقیق تر می توانید به صفحه ویژه پادفک مراجعه نمایید

  • ✅ دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ – ۱۵۰ هزار روبل
  • ✅ دانشگاه لومونسف – ۶ هزار دلار
  • ✅ دانشگاه فدرال کازان – ۱۵۰ هزار روبل
  • ✅ دانشگاه تومسک – ۱۶۶ هزار روبل 

شهریه دانشگاه های روسیه در سال 2021

فاکتورهای مهمی که در هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه تاثیر دارد می تواند به موارد زیر اشاره کرد :

  • 🏛 دانشگاه محل تحصیل
  • 🌆 شهر محل تحصیل
  • 👨🏻‍🔬 رشته تحصیلی
  • 📚 مقطع تحصیلی 
  • 🇷🇺 زبان تحصیل 

نمونه شهریه دانشگاه های روسیه در مقاطع مختلف 2021

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه 

هزینه زندگی برای هر شخص با شخص دیگر متفاوت است به همین خاطر نمی توان عدد دقیقی برای هزینه زندگی در روسیه مشخص کرد. اما شاید بتوان میانگینی از متوسط هزینه را بررسی کرد. به طور مثال اگر یک شخص دانشجو در مسکو مشغول به تحصیل باشد و در خوابگاه اقامت داشته باشد و اکثرا با وسیله حمل و نقل عمومی مسافرت کند و خیلی اهل رستوران رفتن و پارتی شبانه نباشد به طور میانگین هزینه این شخص در ماه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار باشد. اگر خیلی در هزینه ها صرفه جویی کند شاید بشود با ماهی ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هم زندگی کرد. ولی به طور مثال اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که حتما باید هفته یکی دو بار به رستورانهای شیک رفته و به جای حمل نقل عمومی از تاکسی استفاده کنید و خرید در فروشگاه های متوسط به بالا داشته باشید هزینه ها افزایش چشمگیری خواهد داشت. برای یک زندگی راحت در مسکو حداقل ۱۰۰۰ دلار خواهد بود. 

هزینه زندگی در شهرهای دیگر روسیه با مسکو متفاوت است. مثلا برای شهر سن پترزبورگ متوسط هزینه در ماه حدود ۳۰۰ دلار است . متوسط هزینه در شهرستانها نیز ماهی حدود ۲۰۰ دلار است.

هزینه مسکن در روسیه

اگر شخص بخواهد خارج از خوابگاه و در منزل شخصی اقامت دشته باشد هزینه یک آپارتمان ۳۰-۴۰ متری در شهر مسکو حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است. هزینه مسکن شهر سن پترزبورگ روسیه حدودا ماهی ۳۰۰-۵۰۰ دلار و در شهرهای کوچک ماهی ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار است. 

کار حین تحصیل در روسیه

طبق قانونی که از ماه اگوست ۲۰۲۰ اجرایی شد دانشجویان خارجی اجازه پیدا کردند که حین تحصیل کار کنند و فعالیت اقتصادی داشته باشند. تا قبل از این تاریخ اگر شخص دانشجو تصمیم به کار داشت حتما باید اجازه نامه کتبی از دانشگاه و محل کار به اداره مهاجرت ارائه می داد و بعد از تایید کارت کار یک ساله برای شخص صادر می شد. اما با توجه به قانون جدید دیگر نیاز به دریافت اجازه کار سالانه نیست. داشته ویزای تحصیلی برای کار کردن کافی است. البته باید توجه داشته باشید که اگر شما از دانشگاه انصرف داده و یا اخراج شوید به طور خودکار ویزای شما در سیستم باطل شده و بعد از آن دیگر شما اجازه کار ندارید. 

کار در دوره پادفک 

توجه داشته باشید که دوره پادفک شما دانشجو محسوب نمی شود و با ویزای دوره پادفک شما حق کار کردن ندارید. در صورتی که شما در دوره پادفک در جایی مشغول به کار شوید با خطر جریمه سنگین و حتی دیپورت مواجه خواهید شد. 

سوالات متداول در باره هزینه تحصیل در روسیه 

1️⃣ هزینه تحصیل در دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه چقدر است  ❓

✅ دانشگاه لومونسف مسکو حدود ۱۸۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه رودن مسکو حدود ۲۵۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه پیراگف مسکو حدود ۱۶۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه ملی سن پترزبورگ حدود ۱۲۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ حدود ۱۰۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه فدرال کازان حدود ۸۵ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه نووسیبیرسک حدود ۲۱۰ میلیون تومان در سال 

2️⃣ ارزانترین دانشگاه مورد تایید ایران در روسیه ❓

✅ در رشته پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران ارزانترین دانشگاه دانشگاه فدرال کازان است که شهریه دانشگاه در سال حدود ۸۵ میلیون تومان است. بعد از آن دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ با هزینه حدود ۱۰۰ میلیون تومان در سال دومین دانشگاه ازران در روسیه است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

3️⃣ آیا دانشگاه خوابگاه هم دارد؟ هزینه اجاره منزل چقدر است در روسیه ❓

✅ در اکثر دانشگاه های روسیه به دانشجویان خارجی خوابگاه داده می شود. به طور متوسط هزینه خوابگاه در شهر مسکو حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه. در شهر سن پترزبورگ بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار و در شهرهای کوچک تر هم حود ۲۰ دلار در ماه است. هزینه اجاره خانه در مسکو حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار . اجاره منزل در سن پترزبورگ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار و در شهرهای کوچک روسیه حدود ۲۰۰ دلار در ماه است.

4️⃣ آیا اجازه کار حین تحصیل برای دانشجویان خارجی در روسیه وجود دارد ❓

✅ بله طبق قانون جدید که از ماه اگوست ۲۰۲۰ اجرایی شد دانشجویان خارجی می توانند در روسیه همزمان با تحصیل کار کنند و نیاز به دریافت مجود کار نیست

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 2936

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.