خانه » تحصیل در دانشگاه فدرال کازان روسیه 2024

تحصیل در دانشگاه فدرال کازان روسیه 2024

 • از
5
(6794)

دانشگاه فدرال کازان روسیه یکی از معتبر ترین دانشگاه های روسیه در سطح جهان است. رتبه جهانی دانشگاه فدرال کازان 2024 در رتبه بندی QS ۳۷۰ می باشد. در سال ۲۰۲۱ میلادی دانشگاه کازان روسیه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه فدرال کازان هم به زبان روسی و هم انگلیسی مورد تایید ایران می باشد. همچنین داروسازی دانشگاه فدرال کازان به زبان روسی نیز مورد تایید ایران است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان 2024

در اخرین لیست در سال 2023 که توسط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران منتشر شد تحصیل پزشکی دانشگاه فدرال کازان مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. طول دوره تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان ۶ سال است. 

شهریه پزشکی دانشگاه فدرال کازان

شهریه پزشکی دانشگاه کازان به صورت سالانه و به روبل اعلام می شود. طبق آخرین بخشنامه مربوط به هزینه تحصیل دانشگاه کازان شهریه یک سال تحصیل در این دانشگاه در رشته پزشکی به زبان روسی ۲۳۷ هزار روبل است که به تومان می شود حدود ۸۵ میلیون تومان . 

آزمون پزشکی دانشگاه فدرال کازان

آزمون پزشکی دانشگاه فدرال کازان شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان می باشد . که البته در بعضی سالها تنها دو آمون (مثلا فقط زیست و شیمی) برگزار می شود. 

خوابگاه دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان دو خوابگاه دارد . یکی خوابگاه جدید که معمولا دانشجویان پادفک و سالهای اول و دوم در آن اقامت دارند. و یک خوابگاه قدیمی که معمولا دانشجویان سالهای آخر در آن اقامت دارند. هزینه خوابگاه دانشگاه کازان در ماه حدود ۲۰ دلار است.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه کازان 2024

یکی دیگر از رشته های که امکان تحصیل در آن در دانشگاه فدرال کازان وجود دارد رشته دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی دانشگاه کازان نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. طول دوره دندانپزشکی کازان ۵ سال است. 

شهریه دندانپزشکی دانشگاه کازن

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه کازان به زبان روسی ۲۳۷ هزار روبل در سال می باشد. البته توجه داشته باشید که این هزینه تحصیل به زبان روسی است. هزینه تحصیل به انگلیسی در دانشگاه فدرال کازان با تحصیل به روسی تفاوت بسیار دارد. 

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه کازان

علاوه بر تحصیل به زبان روسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه فدرال کازان وجود دارد. تحصیل به زبان انگلیسی از سال ۲۰۲۱ مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. البته مشروط به این که دانشجو تا قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه مدارک بین المللی زبان روسی A2 را دریافت نموده باشد. 

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه کازان

شهریه دانشگاه به زبان انگلیسی نسبت به زبان روسی در دانشگاه کازان افزایش قابل توجهی دارد. شهریه یک سال تحصیل پزشکی دانشگاه کازان به زبان انگلیسی ۳۸۰ هزار روبل است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه کازان نیز ۳۹۰ هزار روبل در سال می باشد. 

تحصیل داروسازی دانشگاه کازان 2024

یکی دیگر از رشته های مورد تایید وزارت بهداشت در دانشگاه کازان روسیه رشته داروسازی می باشد. طول دوره داروسازی دانشگاه کازان ۵ سال است. 

فقط به این نکته توجه داشته باشید که در دانشگاه کازان داروسازی فقط به زبان روسی تدریس می شود و امکان تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در دانشگاه کازان روسیه وجود ندارد.

شهریه داروسازی دانشگاه کازان ۲۲۵ هزار روبل در سال است که تقریبا معادل ۸۰ میلیون تومان در سال 

ثبت نام پادفک دانشگاه کازان 

دوره پادفک دانشگاه کازان در بین دانشگاه های مورد تایید ایران دارای بیشترین متقاضی می باشد. چون هم هزینه تحصیل در این دانشگاه پایین است. هم هزینه زندگی در شهر کازان نسبت به مسکو و سن پترزبورگ پایین تر و هم کیفت آموزش در این دانشگاه نسبت به دانشگاه های دیگر مناسب می باشد.

شهریه پادفک دانشگاه کازان مبلغ ۱۵۰ هزار روبل در سال است که می شود تقریبا ۲۰۰۰ دلار . ثبت نام پادفک دانشگاه کازان سریعتر از بقیه دانشگاه ها شروع می شود. 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه لومونسف مسکو – پزشکی و داروسازی

دانشگاه رودن مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه پیراگف مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه سماشکو مسکو – دندانپزشکی

دانشگاه ملی سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه فدرال کازان – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه نووسیبیرسک – پزشکی

دانشگاه تومسک

نحوه ثبت نام و گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه به این صورت است که ابتدا باید تمام مدارک تحصیلی و هویتی شما به زبان روسی ترجمه و تایید شود و بعد از ثبت نام دعوتنامه برای شما ارسال می شود. با همراه داشتن وعوتنامه شما به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای تحصیلی دریافت می کنید.

خدماتی که موسسات اعزام دانشجو انجام می دهند معمولا به این شرح است:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه
 • ارسال دعوتنامه تحصیلی
 • ترانسفر فرودگاهی
 • ثبت نام دانشگاه
 • ثبت نام خوابگاه
 • ثبت اداره پلیس
 • همراهی جهت آزمایشات پزشکی و بیمه
 • افتتاح حساب بانکی

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. برای هزینه زندگی نمی توان عدد دقیقی مشخص کرده چرا که نحوه زندگی و مخارج هر شخص با شخص دیگر مفاوت است . اگر زندگی متوسط یک دانشجو را در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی (خوراک – پوشاک – رفت و آمد – خوابگاه ) در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

هزینه زندگی در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار د ر ماه

هزینه زندگی در کازان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در نووسیبیرسک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

مدرک بین المللی زبان روسی A2 چیست

در اخرین تغییرات در بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور روسیه در سال ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ گزینه ای اضافه شده است که سوالات زیادی را به همراه داشته است و آن هم ارائه مدرک زبان روسی سطح A2 است. به طور کلی سطح بندی مدارک بین المللی زبان روسی که به TORFLمعروف است به شرح زیر است.

ТРКИ

 • A1 سطح مقدماتی زبان روسی
 • A2 سطح پایه زبان روسی
 • B1 سطح یک زبان روسی
 • B2 سطح دو زبان روسی
 • C1 سطح سه زبان روسی
 • C2 سطح چهار زبان روسی

دوره پادفک که در اکثر دانشگاه ها به عنوان سطح امادگی پیش از ورود دانشگاه برای دانشجویان خارجی برگزار می شود تقریبا معادل B1 زبان روسی می باشد.

رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های روسیه

طبقه آخرین رتبه بندی جهانی QS 2024 دانشگاه های زیر به عنوان بهترین دانشگاه های روسیه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

دانشگاه لومونسف مسکو رتبه ۷۴

دانشگاه ملی سن پترزبورگ رتبه ۲۲۵

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک رتبه ۲۲۸

دانشگاه دولتی تومسک رتبه ۲۵۰

انستیتو فیزیک مسکو رتبه ۲۸۱

دانشگاه باومان مسکو ۲۸۲

دانشگاه اقتصاد مسکو ۱۹۸

دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو رتبه ۳۱۴

دانشگاه رودن مسکو رتبه ۳۲۶

دانشگاه فدرال اورال ۳۳۱

دانشگاه روابط بین الملل مسکو رتبه ۳۴۸

دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ رتبه ۳۶۰

دانشگاه فدرال کازان رتبه ۳۷۰

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ رتبه ۴۰۱

دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک رتبه ۴۰۱

دانشگاه فنی مهندسی مسکو MISIS رتبه ۴۲۸

دانشگاه فدرال شرق دور رتبه ۴۹۳

 

بهترین شهر برای تحصیل در روسیه کدام است ؟

برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در روسیه باید ببینیم که تعریف بهترین از نظر شما چیست. به طور مثال برای یک شخص بهترین شهر یعنی شهری که بیشترین امکانات رفاهی را داشته باشید. برای شخص دیگر بهترین شهر برای تحصیل در روسیه یعنی شهری که هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزانتر از شهرهای دیگر باشید. برای شخص دیگر شاید بهترین یعنی شهری که بیشترین تعداد دانشگاه با رتبه جهانی بالا را داشته باشد.

اگر بخواهیم از نظر کیفیت زندگی و خدمات رفاهی و زیرساختی در نظر بگیریم طبیعتا بهترین شهر از نظر رفاهی شهر مسکو پایتخت روسیه است. از شهر مسکو به تهران هر هفته چندین پرواز مستقیم وجود دارد. سفارت و کنسولگری ایران در این شهر قرار دارد. و سیستم حمل و نقل عمومی کیفیت خوبی دارد. بعد از مسکو بهترین شهر برای زندگی شهر سن پترزبورگ روسیه است. از نکات منفی این شهر عدم وجود پرواز مستقیم در طول فصول سال و عدم حضور سفارت در این شهر است. اما در بقیه نکات نه تنها کیفیت هم سطح مسکو دارد که حتی در خیلی از موارد در جایگاه بالاتری نسبت به مسکو قرار دارد. سن پترزبورگ به پایتخت فرهنگی و علمی روسیه معروف است. و البته کیفت زندگی در شهرهای کوچکتر به مراتب پایین تر از مسکو و سن پترزبورگ است.

اما از نظر هزینه زندگی دقیقا بر عکس است. هزینه زندگی در شهرستانها کمتر از سن پترزبورگ و خیلی کمتر از مسکو است.

از نظر دانشگاه های معتبر هم بیشترین دانشگاه های معتبر روسیه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. البته همانطور که در لیست دانشگاه های معتبر روسیه مشاهده کردید در شهرهای کازان و نووسیبیرسک هم دانشگاه ها با رتبه جهانی بالا قرار دارد.

سوالات متداول در باره دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال 2023 دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه های روسیه به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه های روسیه در هر دانشگاه و در هر رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه معمولا به روبل محاسبه می شود . به طور میانگین شهریه پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. دقت داشته باشید که شهریه به سال اعلام می شود ( نه به ترم)

3️⃣ ایا تحصیل پزشکی به زبان انلگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است  ❓

✅ طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد. البته مشروط به این که دانشجو ابتدا زبان روسی اموزش ببیند و مدرک بین المللی زبان روسی a2 دریافت نماید.

4️⃣ ارزانترین شهر برای زندگی در روسیه کدام است ❓

✅ همانطور که در همه جای دنیا مرسوم است گرانترین شهر معمولا پایتخت هر کشور است که روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. هزینه زندگی در شهرهای کوچک بسیار متفاوت از هزینه زندگی در مسکو است. بارز ترین اختلاف قیمت در هزینه ها مربوط به مسکن است که در مسکو تا چندین برابر ارزانتر از شهرهای کوچک است.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6794

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *