خانه » شرایط زندگی در روسیه 2021

شرایط زندگی در روسیه 2021

  • از
4.9
(29)

فدراسیون روسیه پهناور ترین کشور جهان با حدود ۱۷ میلیون متر مربع مساحت در منطقه اوراسیا ( قاره اروپا و آسیا) قرار دارد. جمعیت روسیه حدود ۱۴۰ میلیون نفر است که با توجه به مساحت عظیم این کشور می توان گفت روسیه کمترین تراکم جمعیتی در دنیا را دارد. مسکو پایتخت روسیه با حدود ۱۸ میلیون جمعیت پر جمعیت ترین شهر واقع در قاره اروپا است. بعد از مسکو سن پترزبورگ با حدود ۵ و نیم میلیون جمعیت دومین شهر پر جمعیت روسیه و سومین شهر پر جمعیت قاره سبز است. در این مقاله سعی شده است که به صورت کامل شرایط زندگی در روسیه توضیح داده شود.

شهر مسکو پایتخت روسیه

در بحث زندگی در روسیه اولین چیزی که ذهن می رسد «مسکو » است. مسکو پایتخت روسیه و بزرگترین شهر این کشور و قاره اروپا است. مساحت این شهر ۲۵۰۰ کیلومتر متر مربع (بیش از سه و نیم برابر تهران) و جمعیت رسمی آن ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است (جمعیت غیر رسمی حدود ۱۸ میلیون نفر) . مسکو در سال ۱۱۴۷ میلادی در کنار رودخانه ای به همین نام ساخته شد. بیش از ۹۰ درصد جمعیت این شهر را روسها تشکیل می دهند. در بین دیگر اقوام‌، اوکراین – تاتار – ارمنی – آذربایجانی بیشتر اقلیت ها قومی این شهر را تشکیل می دهند. 

سن پترزبورگ پایتخت شمالی روسیه

در مورد زندگی در روسیه شهر بعدی که معرفی می کنیم سن پترزبورگ است. بعد از مسکو سن پترزبورگ که به پایتخت شمالی روسیه معروف است پر جمعیت ترین و مهمترین شهر روسیه است. سن پترزبورگ که نام آن چندین بار در تاریخ تغییر کرده ( پتروگراد – لنینگراد ) در حدود ۲۰۰ سال پایتخت رسمی روسیه بود . این شهر به دستور پتر کبیر پادشاه پر قدرت روسیه در سال ۱۷۰۳ میلادی ساخته شد. جمعیت این شهر حدود ۵ و نیم میلیون نفر و مساحت آن حدود ۱۴۰۰ کیلومتر مربع است (تقریبا دو برابر تهران)

کازان بزرگترین شهر مسلمان نشین روسیه

بعد از مسکو و سن پتربورگ شهر کازان ( قازان ) بزرگترین شهر روسیه است. شهر کازان بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. مساحت این شهر ۵۸۰ کیلومتر مربع است و جمعیت آن حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر است. کازان یکی از سه شهر روسیه است که جمهوری اسلامی ایران در آن کنسولگری دارد. 

 

نووسیبیرسک بزرگترین شهر سیبری 

شهر نووسیبیرسک که بزرگترین شهر در منطقه سردسیر سیبری می باشد حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر به نسبت شهر جدید است که حدود ۱۲۰ سال از عمر آن می گذرد. مساحت این شهر حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع است. میانگین دما در این شهر در زمان منفی ۱۶ درجه و در تابستان مثبت ۱۶ درجه سانتیگراد می باشد. 

آستاراخان بندر تجاری روسیه 

آستاراخان معروفترین و بزرگترین شهر روسیه در ساحل دریای خزر است. جمعیت استاراخان حدود ۵۰۰ هزار نفر است. بیشترین حجم تجاری بین ایران و روسیه از طریق بندر آستاراخان صورت می گیرد. جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شهرهای مسکو و کازان در شهر استاراخان نیز کنسولگری دارد. 

شرایط کار در روسیه

شرایط کار در روسیه برای شهروندان خارجی خیلی راحت نیست. شاید اولین مانع برای پیدا کردن کار در روسیه بحث زبان روسی باشد. چون در روسیه اکثر مردم فقط به زبان روسی صحبت می کنند و زبان ها دیگر از جمله انگلیسی در روسیه خیلی کاربرد ندارد. مسئله بعد بحث اقامت قانونی و مجوز کار در روسیه است. شهروندان خارجی در چند صورت می توانند در روسیه به صورت قانونی کار کنند. 

ویزای کار یک ساله روسیه

: در این روش شرکت روس برای شما دعوتنامه کاری ارسال می کند و شما با آن دعوتنامه در سفارت روسیه ویزای کاری می گیرید. مدت اعتبار این ویزا معمولا یک سال است و هر سال باید آن را تمدید کنید. 

 

ویزای تجاری روسیه :

ویزای تجاری در واقع ویزا برای تجاری است که بنا به شرایط شغلی خود در روسیه رفت و آمد دارند. این ویزا معمولا یک ساله و سه ساله است. فقط توجه داشته باشید که شرایط این ویزا کمی با ویزای کار متفاوت است. اولا شما قانونا با این ویزا نمی توانید در جایی مشغول به کار شوید. در ثانی زمان اقامت شما محدود است. مثلا اگر ویزای یک ساله تجاری دارید فقط در هر ۱۸۰ روز ۹۰ روز می توانید در روسیه اقامت داشته باشید. ویزای تحصیلی روسیه : طبق قانونی که از سال ۲۰۲۰ تصویب شد دانشجویان خارجی هم می توانند در روسیه همزمان با تحصیل کار کنند. البته این مجوز تا زمانی اعتبار دارد که شما به عنوان دانشجو مشغول به تحصیل باشید. 

ویزای کار نیروی متخصص در روسیه

این نوع ویزا به متخصصان خارجی اعطا می شود که حداقل دستمزد آنها ۱۷۰ هزار روبل در ماه است (حدود ۳ هزار دلار) . امتیازی که این نوع ویزای روسیه دارد این است که شما در صورتی که بیش از سه سال با این نوع ویزا در روسیه مشغول به کار باشید می توانید درخواست اقامت دائم روسیه را بدهید. 

شرایط مهاجرت و زندگی در روسیه

در گذشته مهاجرت به روسیه تنها از کشورهای آسیای میانه (شوروی سابق) صورت می گیرفت. چون هم مشکل زبان روسی نداشتند و هم مشکل اقامت و گرفتن ویزا. اما با توجه به رشد کم جمعیت در روسیه دولت تصمیم گرفته است که هر سال به تعدادی از شهروندان خارجی شهروندی روسیه اعطا نماید. راه های گرفتن اقامت روسیه به این صورت است: 

اقامت از طریق ازدواج و زندگی در روسیه

در صورتی که یک شهروند خارجی با یک شخص روس ازدواج نماید در ابتدا به او اقامت موقت و اقامت دائم داده می شود. سه سال بعد از این که ازدواج به صورت رسمی ثبت شد شخص خارجی می تواند درخواست شهروندی روسیه را نماید. البته شخص خاجری باید در طول این مدت در سال حداقل شش ماه در خاک روسیه اقامت داشته باشد. 

اقامت از طریق سرمایه گذاری در روسیه

یکی دیگر از راه های گرفتن شهروندی روسیه اقامت از طریق سرمایه گذاری است. البته این نوع اقامت بیشتر شامل کسانی می شود که در کمپانی های بزرگ روسیه که درآمد سالیانه آنها چندین میلیون روبل است سرمایه گذاری کنند. 

اقامت از طریق سهمیه – زندگی در روسیه

همه ساله در شهرهای مختلف روسیه سهمه یا کوت داده می شود. این تقریبا شبیه لاتاری و گرفتن گرین کارت آمریکا است. به این صورت که اشخاص متقاضی در اداره مربوطه ثبت نام می کنند. تمام مدارک بررسی می شود و به افرادی که امتیاز بالاتری کسب کرده اند ابتدا اقامت موقت روسیه (آر و پ – سه سال اعتبار دارد) داده می شود و بعد از آن اقامت دائم و شهروندی داده می شود. 

اقامت از طریق تحصیل در روسیه

یکی دیگر از قوانین جدید که باعث جذب مهاجر در روسیه می شود دادن اقامت از طریق تحصیل است. از پایان سال ۲۰۱۹ میلادی قانونی تصویب شده که هر دانشجوی خارجی که از یکی از دانشگاه ها معتبر روسیه با نمرات عالی فارغ التحصیل شود می تواند مستقیما درخواست اقامت دائم روسیه را دهد. و بعد از گذشت سه تا پنج سال می تواند شهروندی روسیه را دریافت نماید.

تجارت در روسیه – زندگی در روسیه

روسیه با توجه به موقعیت جغرافیایی و همسایگی از طریق دریای خرز با ایران دارد یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای تجارت خارجی با ایران است. بخصوص شرایط ویژه سیاسی و تحریم هایی که از طرف غرب علیه ایران و روسیه اعمال می شود بستر را برای تجارت فی ما بین روسیه و ایران مناسب تر از پیش کرده است. 

عواملی از جمله نیاز فراوان جمعیت ۱۴۰ میلیون روسیه به محصولات کشاورزی از خارج ( به علت آب و هوایی این کشور کشاورزی در روسیه بسیار محدود است و کفاف جمعیت را نمی دهد) قیمت تمام شده ارزان کالای ایرانی در مقایسه با کشورهای دیگر ، جمعیت قابل توجه مسلمان این کشور و تمایل آنها به خرید محصول از یک کشور مسلمان ، حمل و نقل نسبتا راحت بین ایران و روسیه به علت فاصله و موقعیت جغرافیایی و خلی از عوامل دیگر می تواند حجم مبادلات تجاری بین ایران و روسیه را به یک سطح قابل توجهی بالا ببرد. اما متاسفانه هنوز حجم مبادلات ایران و روسیه به یک حجم قابل قبولی نرسید است.

از عللی که هنوز تجارت با روسیه جایگاه خود را پیدا نکرده است می تواند به عواملی همچون عدم آشنایی کامل و اشراف تجار ایرانی به بازار روسیه و عدم همکاری دولت مردان برای هموار کردن راه برای تجار هر دو کشور اشاره کرد. 

شرایط تحصیل در روسیه زندگی در روسیه

روسیه با توجه به دارا بودن دانشگاه های معتبر که تعداد زیادی از آنها در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند همه ساله میزان تعداد زیادی دانشجوی خارجی است که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. در حال حاظر بیش از ۲۵۰ هزار دانشجوی خارجی در کشور روسیه تحصیل می کنند . تعداد دانشجویان ایرانی که برای تحصیل به روسیه مهاجرت می کنند در چند سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است. اکثر دانشجویان ایران در روسیه در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی مشغول به تحصیل می باشند. اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در روسیه را می توانید در این بخش مشاهده نمایید. 

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 4.9 / 5. 29

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.