خانه » تحصیل پزشکی در روسیه 2021 در دانشگاه های مورد تایید ایران

تحصیل پزشکی در روسیه 2021 در دانشگاه های مورد تایید ایران

 • از
5
(3071)

شاید به جرات بتوان گفت در حال حاظر بیشترین تعداد متقاضی به تحصیل خارج از کشور دانشجویان رشته پزشکی هستند. از علل مهاجرت به تحصیل در خارج از کشور می تواند به مواردی مانند: سهولت به ورود به دانشگاه در خارج از کشور نسبت به دانشگاه های داخل و مشکلات و موانع کنکور ، کیفت بالای آموزشی بعضی دانشگاه های خارج از کشور اشاره کرد. روسیه با توجه به هزینه مناسب تحصیل و زندگی به یکی از مقاصد اصلی مهاجرت برای تحصیل پزشکی در روسیه تبدیل شده است . در این مقاله بیشتر با جزییات تحصیل پزشکی در روسیه و اخرین تغییرات در دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه در سال 2021 میلادی آشنا می شوید.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط اولیه برای تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به خیلی از کشور های دیگر بسیار راحت تر است . شاید همین امر باعث شده است که روسیه به یکی از قطبهای اصلی مهاجرت تحصیلی بخصوص در رشته پزشکی در جهان تبدیل شده است. حداقل شرط برای ورود به دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است. 

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه

در اکثر دانشگاه های روسیه اصلا چیزی به نام شرط معدل برای ورود به دانشگاه وجود ندارد. رشته پزشکی نیز از این قضیه مستثنی نیست. در اکثر دانشگاه ها شرط معدل برای ورود به دانشگاه و تحصیل پزشکی در روسیه وجود ندارد. البته هستند تعدادی دانشگاه که هنگام پذیرش اولیت با دانشجویان هست که معدل آنها از ۱۶ به بالا باشد. به طور مثال در بین دانشگاه های مورد تایید ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی دانشگاه نووسیبیرسک در اکثر سالها اولیت پذیرش را برای دانشجویان با معدل بالا در نظر گرفته است. 

شرط سن برای تحصیل پزشکی در روسیه 

در مورد اکر دانشگاه های روسیه شرایط محدویت سنی شبیه به شرط معدل است یعنی در اکثر دانشگاه های روسیه محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه وجود ندارد. برای وروید به دانشگاه در رشته پزشکی در روسیه نیز شرایط به همین صورت است و محدودیت سنی وجود ندارد. و البته گپ تحصیلی نیز برای ورود به دانشگاه اصلا ملاک نیست.

برای ورود به دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی شما بعد از گذراندن دوره پادفک زبان روسی در اکثر موارد باید در آزمون ورودی دانشگاه های روسیه شرکت کنید و بعد از کسب نمره قبولی در آزمون پزشکی روسیه می توانید وارد دانشگاه شوید

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به تومان 2021

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به تومان شاید خیلی دقیق نباشد چون در روسیه شهریه دانشگاه به روبل گرفته پرداخت می شود و با توجه به نوسانات ارز قیمت گاهی بالا یا پایین می شود. اما ما سعی می کنیم با به روز رسانی مرتب اخرین تغییرات را محسابه کنیم تا شما در انتخاب دانشگاه راحت تر و درست تر عمل کنید. 

شهریه تحصیل پزشکی در روسیه با توجه به دانشگاه و زبان مورد نظر تغییر می کند. تحصیل پزشکی در مسکو نسبت به تحصیل پزشکی در سن پترزبورگ یا کازان و نووسیبیرسک کمتر است و البته تحصیل به زبان روسی ارزانتر از تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه است. 

برای آگهی از اخرین تغییرات در هزینه تحصیل پزشکی در روسیه می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید. شهریه پزشکی در روسیه به تومان و روبل 2021

دانشگاهشهریه به روبلشهریه به تومان
لومونسف مسکو۵۱۱۰۰۰۱۸۴ میلیون
رودن مسکو روسی۷۹۰۰ یورو۲۵۰ میلیون
رودن مسکو انگلیسی۸۸۰۰ یورو۲۸۵ میلیون
پیراگف مسکو روسی۴۴۰۰۰۰۱۵۹ میلیون
پیراگف انگلیسی۴۴۰۰۰۰۱۵۹ میلیون
ملی سن پترزبورگ۳۲۸۰۰۰۱۱۸ میلیون
پاولوف روسی۲۹۰۰۰۰۱۰۴ میلیون
پاولوف انگلیسی۳۷۰۰۰۰۱۳۳ میلیون
فدرال کازان روسی۲۳۷۰۰۰۸۵ میلیون
کازان انگلیسی۳۸۰۰۰۰۱۳۷ میلیون
نووسیبیرسک۶۵۰۰ دلار۲۱۰ میلیون

با توجه به نرخ هر روبل ۳۶۰ تومان

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه در رشته پزشکی 2021

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه در رشته پزشکی در سال 2021 با تغییرات زیادی همراه بوده است . تعداد دانشگاه ها نسبت به سالهای پیش افزایش چشمگیری داشته است. و همچنین با توجه به این که تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه نیز از سال تحصیلی 2021 مورد تایی قرار گرفته دانشجویان حق انتخاب بیشتری دارند و همین امر ورود به دانشگاه را تسهیل می کند.

دانشگاه های مورد تایید در روسیه

در این بحث به معرفی اجمالی دانشگاه های مورد تایید می پردازیم اطلاعات کامل هر دانشگاه را می توانید در صفحه مخصوص معرفی همان دانشگاه مطالعه نمایید. 

تحصیل در دانشگاه های روسیه 2021 مورد تایید ایران
دانشگاه های پزشکی مورد تایید در روسیه

دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تایید ایران 2021

 1. دانشگاه لومونسف مسکو

  دانشگاه ملی مسکو که به دانشگاه لومونسف مسکو معروف است معتبر ترین دانشگاه این کشور در دنیا می باشد. طبق آخرین رده بندی جهانی دانشگاه دولتی مسکو در جایگاه ۷۵ جهان قرار دارد. تحصیل در رشته پزشکی و داروسازی این دانشگاه مورد تایید ایران می باشد. تحصیل در دانشگاه لومونسف در رشته پزشکی و داروسازی تنها به زبان روسی می باشد.

 2. دانشگاه رودن مسکو

  دانشگاه دوستی ملل مسکو که به دانشگاه رودن معروف است یکی دیگر از دانشگاه های معتبر روسیه است که مورد تایید ایران نیز می باشد. در رشته های پزشکی و دندانپزشکی امکان تحصیل به زبان روسی و انگلیسی در این دانشگاه وجود دارد

 3. دانشگاه پیراگف مسکو

  دانشگاه پیراگف مسکو یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید ایران در سال 2021 است. در این دانشگاه امکان تحصیل پزشکی هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد.

 4. دانشگاه ملی سن پترزبورگ

  دانشگاه ملی سن پترزبورگ به عنوان قدیمی ترین دانشگاه روسیه یکی دیگر از دانشگاه هایی است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی در این دانشگاه وجود دارد

 5. دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ

  دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ به عنوان اولین دانشگاه پزشکی این شهر همه ساله مورد تایید ایران بوده است. به زبان روسی امکان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه پاولوف وجود دارد . البته در رشته پزشکی امکان تحصیل به زبان انگلیس نیز می باشد.

 6. دانشگاه فدرال کازان

  یکی از بهترین دانشگاه های روسیه و در عین حال یکی از ارزانترین آنها دانشگاه فدرال کازان است که هم به زبان روسی و هم انگلیسی امکان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد.

 7. دانشگاه نووسبیرسک

  دانشگاه دولتی نووسیبیرسک دانشگاه با رتبه جهانی خوب که مورد تایید ایران نیز می باشد . امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز در این دانشگاه وجود دارد

تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی 2021

تا سال ۲۰۲۰ میلادی در دانشگاه های مورد تایید ایران امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه وجود نداشت. اما با توجه به آخرین تغییرات ایجاد شده در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت از سال میلادی 2021 امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز به وجود آمد. 

مدرک a2 زبان روسی

توجه به این نکته ضروری است که تایید بودن مدرک فارغ التحصیل رشته پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی مشروط بر این است که دانشجو قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه دوره پادفک را پشت سر گذاشته باشد و موفق به گرفتن مدرک بین المللی زبان روسی سطح a2 نموده باشد. در صورتی که شخص مدرک a2 زبان روسی نداشته باشد و یا این مدرک را بعد از ورد به کورس اصلی دریافت نموده باشد تحصیل به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران نخواهد بود.

ازمون پزشکی روسیه برای ورود به کورس اصلی

در اکثر دانشگاه های روسیه بعد از دوره پادفک و قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه ازمون ورودی برگزار می شود. امتحان ورودی دانشگاه در روسیه برای هر دانشگاه به صورت مجزا توسط خود دانشگاه برگزار می شود. ورود به دانشگاه مشروط به این است که شخص در آزمون وردی نمره قبولی را کسب کرده باشد. جهت کسب اطلاعات کامل تر از نحوه برگزاری امتحان پزشکی روسیه و دریافت نمونه سوالات می توانید به صفحه ویژه آزمون پزشکی روسیه مراجعه نمایی.

ازمون ورودی دانشگاه های روسیه 

ازمون ورودی برای متقاضیان به تحصیل به زبان روسی و انگلیسی به همان زمان برگزار می شود. ازمون ورودی دانشگاه های مورد تایید به شرح زیر می باشند:

 • دانشگاه لومونسف : شیمی و زبان روسی
 • دانشگاه پیراگف : شیمی و زیست شناسی
 • دانشگاه رودن : شیمی و زبان روسی
 • دانشگاه ملی سن پترزبوگ : زیست شناسی و مدرک B1
 • دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ : زیست شناسی و شیمی
 • دانشگاه نووسیبیرسک : زیست شناسی – شیمی و زبان 
 • دانشگاه کازان : زیست شناسی و شیمی و زبان

ثبت نام پادفک پزشکی روسیه

پادفک همانطور که قبل اشاره شد دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه های روسیه است که در آن علاوه بر زبان روسی دروس مرتبط به رشته تحصیلی نیز تدریس می شود. 

پادفک پزشکی روسیه شامل دروس زبان روسی زیست شناسی و شیمی می باشد. برای کسب اطلاعت کامل تر در باره پادفک و شهریه پادفک پزشکی می توانید به صفحه ویژه پادفک زبان روسی مراجعه نمایید 

ورودی تضمینی و خرید صندلی در روسیه

این عنوان گول زننده و اغوا کننده است که خیلی از متقاضیان به تحصیل را به خود جذب می کند و خیلی از افرارد و حتی موسسات با استفاده از همین عناوین و با داده وعده های زیاد باعث ایجاد ضرر و خسارت زیاد به متقاضیان می شوند. البته این که بگوییم از پایه این حرفها شایعه است و اصلا چیزی به نام خرید و فروش صندلی در دانشگاه های روسیه وجود ندارد هم شاید حرف صحیحی نباشد. متاسفانه همه ساله در بعضی دانشگاه ها بعضی افراد با پرداخت پول از طرق مختلف وارد می شوند اما باید به چند نکته توجه داشته باشید: 

 • ❗️ در همه دانشگاه ها فروش صندلی و سوال وجود ندارد. فقط در دانشگاه های خاصی گاها این کار انجام می شو.
 • 🔅 همه با خرید صندلی و سوال وارد نمی شوند. شاید در بین متقاضیان حدود ۵ تا ۱۰ درصد افراد از این راه ها وارد دانشگاه می شوند. ولی اکثر با تلاش و تکیه بر دانش خود وارد دانشگاه می شوند. 
 • ⚠️ هیچ تضمینی وجود ندارد که شخص یا موسسه ای که از شما پول دیافت می کنند چنین کاری انجام دهد و در صورتی که شما وارد دانشگاه نشوید حتی امکان پیگیری قانونی جهت استراد پول خود را هم ندارید.
 • ⛔️ هیچ تضمینی نیست که کسانی که از راه خرید صندلی و سوال وارد دانشگاه می شوند بتوانند ادامه تحصیل بدهند. در هر مرحله از تحصیل که دانشگاه متوجه خطای شما شود شما را اخراج خواهد کرد.

به همین خاطر توصیه ما این است که تلاش بکنید و تنها با تکیه برا دانش خود وارد دانشگاه شوید. ضمن این که ورود به دانشگاه در روسیه به مراتب راحت تر از ورود به دانشگاه در ایران است.

سوالات متداول در باره تحصیل پزشکی در روسیه 

1️⃣ هزینه تحصیل در دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه چقدر است  ❓

✅ دانشگاه لومونسف مسکو حدود ۱۸۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه رودن مسکو حدود ۲۵۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه پیراگف مسکو حدود ۱۶۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه ملی سن پترزبورگ حدود ۱۲۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ حدود ۱۰۰ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه فدرال کازان حدود ۸۵ میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه نووسیبیرسک حدود ۲۱۰ میلیون تومان در سال 

2️⃣ آیا امکان تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی است ❓

✅ طبق اخرین تغییرات در سال ۲۰۲۱ میلادی دانشجویان ایرانی در روسیه می توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند مشروط بر این که ابتدا دوره پادفک را گذرانده و مدرک بین المللی A2 دریافت نمایند.

3️⃣ آیا دانشگاه خوابگاه هم دارد؟ هزینه اجاره منزل چقدر است در روسیه ❓

✅ در اکثر دانشگاه های روسیه به دانشجویان خارجی خوابگاه داده می شود. به طور متوسط هزینه خوابگاه در شهر مسکو حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه. در شهر سن پترزبورگ بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار و در شهرهای کوچک تر هم حود ۲۰ دلار در ماه است. هزینه اجاره خانه در مسکو حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار . اجاره منزل در سن پترزبورگ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار و در شهرهای کوچک روسیه حدود ۲۰۰ دلار در ماه است.

4️⃣ آیا برای ورود به دانشگاه در رشته پزشکی باید آزمون ورودی داده شود ❓

✅ بله در اکثر دانشگاه های روسیه بعد از دوره پادفک برای ورود به دانشگاه آزمون ورودی برگزار می شود که این ازمون معمولا شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان می باشد.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 3071

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.