خانه » تحصیل در دانشگاه لومونسف مسکو 2021 – دانشگاه ملی مسکو

تحصیل در دانشگاه لومونسف مسکو 2021 – دانشگاه ملی مسکو

 • از
5
(6751)

دانشگاه لومونسف مسکو یا دانشگاه دولتی مسکو که گاهی به اشتباه به آن دانشگاه ملی مسکو هم گفته می شود معتبر ترین دانشگاه روسیه است. دانشگاه دولتی مسکو که به افتخار دانشمند معروف روسیه لومونسف نامگذاری شده است در جدید ترین رتبه بندی جهانی با رتبه ۷۵ یکی از معتبر ترین دانشگاه های جهان است. دانشگاه لومونسف روسیه تنها دانشگاه این کشور است که در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و همه این دانشگاه را با ساختمان بسیار زیبای آن می شناسند. این دانشگاه همه ساله در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه لومونسف مسکو 2021

دانشگاه لومونسف در تمام سالها مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است. در این دانشگاه امکان تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد. دوره پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو مانند بقیه دانشگاه های روسیه ۶ سال است. 

تحصیل پزشکی به انگلیسی در دانشگاه لومونسف مسکو

توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاه دولتی مسکو فقط به زبان روسی می باشد و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه لومونسف وجود ندارد. 

 

شهریه پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو 

هزینه تحصیل در دانشگاه لومونسف روسیه به روبل و به صورت سالانه اعلام می شود. طبق آخرین تغییرات ، شهریه پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو برای دانشجویان خارجی مبلغ ۵۱۱ هزار روبل در سال می باشد. که با نرخ هر روبل ۳۶۰ تومان می شود حدود ۱۸۵ میلیون تومان در سال. 

ازمون ورودی دانشگاه لومونسف مسکو رشته پزشکی 

در دانشگاه لومونسف برای ورود به کورس اصلی دانشگاه ازمون ورودی برگزار می شود که این آزمون برای رشته های پزشکی شامل دروس شیمی و زبان روسی می شود. نمره قبولی در آزمون پزشکی دانشگاه لومونسف ۵۰ از ۱۰۰ می باشد. 

تحصیل داروسازی دانشگاه لومونسف مسکو 2021

یکی دیگر از رشته ها در حوزه پزشکی که مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران است، تحصیل داروسازی دانشگاه لومونسف مسکو است. دوره داروسازی این دانشگاه نیز مانند دیگر دانشگاه های روسیه ۵ سال است. 

توجه داشته باشید که امکان تحصیل داروسازی به انگلیسی در دانشگاه لومونسف مسکو وجود ندارد. 

شهریه داروسازی دانشگاه لومونسف مسکو 

شهریه داروسازی دانشگاه لومونسف مسکو نیز مانند شهریه پزشکی در این دانشگاه به روبل و سالانه اعلام می شود. طبق آخرین تغییرات ، شهریه داروسازی این دانشگاه مبلغ ۴۵۵ هزار روبل می باشد که اگر هر روبل را ۳۶۰ تومان در نظر بگیرید شهریه داروسازی دانشگاه دولتی مسکو حدود ۱۶۵ میلیون تومان در سال است. 

ازمون داروسازی دانشگاه لومونسف مسکو  

همانطور که گفتیم در دانشگاه لومونسف برای ورود به کورس اصلی دانشگاه ازمون ورودی برگزار می شود که این آزمون برای رشته های داروسازی با رشته پزشکی مشترک بوده و شامل دروس شیمی و زبان روسی می شود. نمره قبولی در آزمون داروسازی دانشگاه لومونسف ۵۰ از ۱۰۰ می باشد. 

رشته های غیر پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو

هر چند ما تا به اینجا بیشتر در مورد رشته پزشکی دانشگاه لومونسف صحبت کردیم اما واقعیت این است که شهرت جهانی دانشگاه لومونسف نه برای رشته های پزشکی که بیشتر برای رشته های غیر پزشکی بخصوص در رشته های علوم انسانی و علوم پایه است. و کسب رتبه جهانی خوب را نیز این دانشگاه مدیون این رشته ها می باشد. 

شهریه دانشگاه لومونسف مسکو

هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی مسکو در رشته های مختلف متفاوت است و شاید نشود یک عدد دقیقی اعلام کرد. اما به طور متوسط هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه لومونسف روسیه بین ۳۵۰۰ تا ۵ هزار دلار در سال است. 

پادفک دانشگاه لومونسف مسکو 2021

همانطور که قبلا هم اشاره شد تحصیل پزشکی در دانشگاه لومونسف به زبان روسی می باشد. در مورد دانشگاه های غیر پزشکی نیز در اکثر مواقع تحصیل فقط به زبان روسی امکان پذیر است. به همین منظور دانشجویان خارجی قبل از ورود به دانشگاه یک دوره آماده سازی زبان روسی را پشت سر می گذارند که به دوره پادفک معروف است. در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی تعداد از دروس مرتبط به رشته تحصیلی نیز آموزش داده می شود. 

شهریه پادفک دانشگاه لومونسف مسکو

شهریه پادفک بسته به رشته انتخابی متفاوت است . در مورد پادفک پزشکی دانشگاه لومونسف مسکو شهریه در سال ۶ هزار دلار می باشد. البته توجه داشته باشید که دانشگاه لومونسف علاوه بر دوره استاندارد ۹ ماه پادفک یک دوره یک و نیم ساله نیز دارد که شهریه آن بالاتر است. بعضی از دوستان دوره یک و نیم ساله پادفک دانشگاه لومونسف را با دوره های فشرده بعضی از دانشگاه های اشتباه می گیرند. طول دوره پادفک دانشگاه لومونسف روسیه یک سال و شش ماه است نه شش ماه. 

مطالب مرتبط با تحصیل در دانشگاه لومونسف مسکو 

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه لومونسف مسکو – پزشکی و داروسازی 

دانشگاه رودن مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه پیراگف مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه سماشکو مسکو – دندانپزشکی 

دانشگاه ملی سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی 

دانشگاه فدرال کازان – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه نووسیبیرسک – پزشکی 

دانشگاه تومسک 

نحوه ثبت نام و گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه به این صورت است که ابتدا باید تمام مدارک تحصیلی و هویتی شما به زبان روسی ترجمه و تایید شود و بعد از ثبت نام دعوتنامه برای شما ارسال می شود. با همراه داشتن وعوتنامه شما به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای تحصیلی دریافت می کنید. 

خدماتی که موسسات اعزام دانشجو انجام می دهند معمولا به این شرح است: 

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه
 • ارسال دعوتنامه تحصیلی
 • ترانسفر فرودگاهی 
 • ثبت نام دانشگاه 
 • ثبت نام خوابگاه 
 • ثبت اداره پلیس 
 • همراهی جهت آزمایشات پزشکی و بیمه
 • افتتاح حساب بانکی 

هزینه زندگی در روسیه 

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. برای هزینه زندگی نمی توان عدد دقیقی مشخص کرده چرا که نحوه زندگی و مخارج هر شخص با شخص دیگر مفاوت است . اگر زندگی متوسط یک دانشجو را در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی (خوراک – پوشاک – رفت و آمد – خوابگاه ) در شهرهای مختلف به شرح زیر است: 

هزینه زندگی در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار د ر ماه 

هزینه زندگی در کازان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در نووسیبیرسک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه 

مدرک بین المللی زبان روسی A2 چیست 

در اخرین تغییرات در بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور روسیه در سال ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ گزینه ای اضافه شده است که سوالات زیادی را به همراه داشته است و آن هم ارائه مدرک زبان روسی سطح A2 است. به طور کلی سطح بندی مدارک بین المللی زبان روسی که به TORFLمعروف است به شرح زیر است.

ТРКИ

 • A1 سطح مقدماتی زبان روسی
 • A2 سطح پایه زبان روسی
 • B1 سطح یک زبان روسی 
 • B2 سطح دو زبان روسی
 • C1 سطح سه زبان روسی
 • C2 سطح چهار زبان روسی

دوره پادفک که در اکثر دانشگاه ها به عنوان سطح امادگی پیش از ورود دانشگاه برای دانشجویان خارجی برگزار می شود تقریبا معادل B1 زبان روسی می باشد. 

رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های روسیه 

طبقه آخرین رتبه بندی جهانی QS 2021 دانشگاه های زیر به عنوان بهترین دانشگاه های روسیه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. 

 • دانشگاه لومونسف مسکو رتبه ۷۴
 • دانشگاه ملی سن پترزبورگ رتبه ۲۲۵
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک رتبه ۲۲۸
 • دانشگاه دولتی تومسک رتبه ۲۵۰
 • انستیتو فیزیک مسکو رتبه ۲۸۱
 • دانشگاه باومان مسکو ۲۸۲
 • دانشگاه اقتصاد مسکو ۱۹۸
 • دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو رتبه ۳۱۴
 • دانشگاه رودن مسکو رتبه ۳۲۶
 • دانشگاه فدرال اورال ۳۳۱
 • دانشگاه روابط بین الملل مسکو رتبه ۳۴۸ 
 • دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ رتبه ۳۶۰ 
 • دانشگاه فدرال کازان رتبه ۳۷۰
 • دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ رتبه ۴۰۱
 • دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک رتبه ۴۰۱
 • دانشگاه فنی مهندسی مسکو MISIS رتبه ۴۲۸
 • دانشگاه فدرال شرق دور رتبه ۴۹۳

بهترین شهر برای تحصیل در روسیه کدام است ؟

برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در روسیه باید ببینیم که تعریف بهترین از نظر شما چیست. به طور مثال برای یک شخص بهترین شهر یعنی شهری که بیشترین امکانات رفاهی را داشته باشید. برای شخص دیگر بهترین شهر برای تحصیل در روسیه یعنی شهری که هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزانتر از شهرهای دیگر باشید. برای شخص دیگر شاید بهترین یعنی شهری که بیشترین تعداد دانشگاه با رتبه جهانی بالا را داشته باشد. 

اگر بخواهیم از نظر کیفیت زندگی و خدمات رفاهی و زیرساختی در نظر بگیریم طبیعتا بهترین شهر از نظر رفاهی شهر مسکو پایتخت روسیه است. از شهر مسکو به تهران هر هفته چندین پرواز مستقیم وجود دارد. سفارت و کنسولگری ایران در این شهر قرار دارد. و سیستم حمل و نقل عمومی کیفیت خوبی دارد. بعد از مسکو بهترین شهر برای زندگی شهر سن پترزبورگ روسیه است. از نکات منفی این شهر عدم وجود پرواز مستقیم در طول فصول سال و عدم حضور سفارت در این شهر است. اما در بقیه نکات نه تنها کیفیت هم سطح مسکو دارد که حتی در خیلی از موارد در جایگاه بالاتری نسبت به مسکو قرار دارد. سن پترزبورگ به پایتخت فرهنگی و علمی روسیه معروف است. و البته کیفت زندگی در شهرهای کوچکتر به مراتب پایین تر از مسکو و سن پترزبورگ است. 

اما از نظر هزینه زندگی دقیقا بر عکس است. هزینه زندگی در شهرستانها کمتر از سن پترزبورگ و خیلی کمتر از مسکو است. 

از نظر دانشگاه های معتبر هم بیشترین دانشگاه های معتبر روسیه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. البته همانطور که در لیست دانشگاه های معتبر روسیه مشاهده کردید در شهرهای کازان و نووسیبیرسک هم دانشگاه ها با رتبه جهانی بالا قرار دارد. 

سوالات متداول در باره دانشگاه لومونسف مسکو

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال ۲۰۲۱ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه رودن (پزشکی داروسازی و دندانپزشکی )- دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه دولتی مسکو به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه لومونسف در سال برای رشته پزشکی حدود ۱۸۵ میلیون تومان و برای رشته داروسازی حدود ۱۶۵ میلیون تومان در سال است. برای رشته های غیر پزشکی بین ۳۵۰۰ تا ۵ هزار دلار در سال 

3️⃣ ایا تحصیل پزشکی به زبان انلگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است  ❓

✅ طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد. البته مشروط به این که دانشجو ابتدا زبان روسی اموزش ببیند و مدرک بین المللی زبان روسی a2 دریافت نماید.

4️⃣ ارزانترین شهر برای زندگی در روسیه کدام است ❓

✅ همانطور که در همه جای دنیا مرسوم است گرانترین شهر معمولا پایتخت هر کشور است که روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. هزینه زندگی در شهرهای کوچک بسیار متفاوت از هزینه زندگی در مسکو است. بارز ترین اختلاف قیمت در هزینه ها مربوط به مسکن است که در مسکو تا چندین برابر ارزانتر از شهرهای کوچک است.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6751

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *