خانه » تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه 2024

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه 2024

 • از
5
(6702)

دانشگاه نووسیبیرسک روسیه با رتبه جهانی ۲۵۰ یکی از سه دانشگاه برتر روسیه است. این دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه های معتبر روسیه نسبتا دانشگاه جوانی است اما در همین مدت کوتاهی که از عمر آن می گذرد موفقیت های زیادی کسب کرد و توانست خود را به سرعت به صدر دانشگاه های معتبر روسیه برساند. تحصیل پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک روسیه همه ساله مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است. در این مطلب شرایط تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه کامل توضیح داده شده است.

تحصیل پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک روسیه 2024

همانطور که اشاره شد دانشگاه نووسیبیرسک روسیه همه ساله در لیست دانشگاه های مودر تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قرار داد. طول دوره تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک شش است. 

ذکر این نکته ضروری است که در دانشگاه نووسیبیرسک فقط امکان تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد. در این دانشگاه رشته دندانپزشکی و داروسازی تدریس نمی شود. 

هزینه تحصیل پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک

شهریه پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک به صورت سالانه محاسبه می شود و به دلار مشخص می شود. شهریه دانشگاه در سال ۶۵۰۰ دلار است. امکان پرداخت شهریه به صورت اقساطی در این داشنگاه وجود دارد. 

ازمون ورودی دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

در اکثر دانشگاه های روسیه جهت ورود به کورس اصلی دانشگاه ازمون ورودی برگزار می شود. آزمون ورودی دانشگاه نووسیبیرسک شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان می شود. 

نکته جالب در مورد آزمون دانشگاه نووسیبیرسک این است که آزمون هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی برگزار می شود و شما می توانید انتخاب کنید به چه زبان آزمون می دهید. 

تحصیل پزشکی به انگلیسی دانشگاه نووسیبیرسک روسیه 

یکی از نکاتی که همیشه دانشگاه نووسیبیرسک را از دیگر دانشگاه های پزشکی روسیه متمایز می کرد این بود که حتی در سالهای گذشته که تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی مورد تایید ایران نبود در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود داشت و مدرک این دانشگاه مورد تایید ایران قرار می گرفت. 

شرایط به این صورت است که دانشجویان خارجی در دانشگاه نوسیبیرسک در سه سال اول به زبان انگلیسی تحصیل می کنند و بعد از سال چهارم به زبان روسی ادامه تحصیل می دهند و در نهایت نیز مدرک به زبان روسیه می گیرند که همیشه مورد تایید ایران بوده. 

پادفک دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم پادفک در واقع دوره امادگی برای ورود به دانشگاه های روسیه است. پادفک دانشگاه نووسیبیرسک معمولا دیرتر از بقیه دانشگاه های روسیه شروع می شود. شروع دوره پادفک دانشگاه نووسیبیرسک در ماه اکتبر می باشد. این در حالی است معمولا در دیگر دانشگاه های روسیه آغاز دوره پادفک در ماه سپتامبر می باشد. 

هزینه پادفک دانشگاه نووسیبیرسک روسیه ۴۵۰۰ دلار می باشد. 

شهر نووسیبیرسک روسیه 

شهر نووسیبرسک روسیه یکی از بزرگترین شهرهای روسیه بعد از مسکو و سن پترزبورگ است. این شهر بزرگترین شهر منطقه سیبری است. برای کسانی که تصمیم به تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک را دارند دانستن چند نکته در خصوص شهر و موقعیت دانشگاه ضروری است. 

شهر نووسیبیرسک با حدود ۱ و نیم میلیون جمعیت در حدود ۳۵۰۰ کیلومتر با مسکو پایتخت روسیه فاصله دارد. شهر نووسیبیرسک در منقطه سردسر روسیه واقع است و نسبت به مسکو و سن پترزبورگ شهر سردتری است. میانگین دما در زمستان در این شهر منفی ۱۵ درجه می باشد. 

موقعیت جغرافیایی دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

دانشگاه نووسیبیرسک در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر نووسیبیرسک واقع است. در نگاه اول شاید این خیلی مشکل باشد. اما نکته قابل توجه این است که در مجتمع دانشگاه نووسیبیرسک تمام امکانات رفاهی وجود دارد و نیازی به تردد به شهر نیست. خوابگاه ها در فاصله چند قدمی تا دانشگاه واقع هستند. و فروشگاه نیز در داخل محوطه خوابگاه وجود دارد. 

خوابگاه دانشگاه نووسیبیرسک

یکی از نکات قابل توجه دانشگاه نووسیبیرسک خوابگاه آن است. بر خلاف دیگر دانشگاه ها روسیه خوابگاه این دانشگاه بسیار مرتب تر بوده. ساختمانها نسبتا جدید و نکته مهم قیمت بسیار مناسب. هزینه خوابگاه در ماه در دانشگاه نووسیبیرسک کمتر از ۲۰ دلار در ماه است. 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه لومونسف مسکو – پزشکی و داروسازی

دانشگاه رودن مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه پیراگف مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه سماشکو مسکو – دندانپزشکی

دانشگاه ملی سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه فدرال کازان – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه نووسیبیرسک – پزشکی

دانشگاه تومسک

نحوه ثبت نام و گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه به این صورت است که ابتدا باید تمام مدارک تحصیلی و هویتی شما به زبان روسی ترجمه و تایید شود و بعد از ثبت نام دعوتنامه برای شما ارسال می شود. با همراه داشتن وعوتنامه شما به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای تحصیلی دریافت می کنید.

خدماتی که موسسات اعزام دانشجو انجام می دهند معمولا به این شرح است:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه
 • ارسال دعوتنامه تحصیلی
 • ترانسفر فرودگاهی
 • ثبت نام دانشگاه
 • ثبت نام خوابگاه
 • ثبت اداره پلیس
 • همراهی جهت آزمایشات پزشکی و بیمه
 • افتتاح حساب بانکی

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. برای هزینه زندگی نمی توان عدد دقیقی مشخص کرده چرا که نحوه زندگی و مخارج هر شخص با شخص دیگر مفاوت است . اگر زندگی متوسط یک دانشجو را در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی (خوراک – پوشاک – رفت و آمد – خوابگاه ) در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

هزینه زندگی در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار د ر ماه

هزینه زندگی در کازان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در نووسیبیرسک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

مدرک بین المللی زبان روسی A2 چیست

در اخرین تغییرات در بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور روسیه در سال ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ گزینه ای اضافه شده است که سوالات زیادی را به همراه داشته است و آن هم ارائه مدرک زبان روسی سطح A2 است. به طور کلی سطح بندی مدارک بین المللی زبان روسی که به TORFLمعروف است به شرح زیر است.

ТРКИ

 • A1 سطح مقدماتی زبان روسی
 • A2 سطح پایه زبان روسی
 • B1 سطح یک زبان روسی
 • B2 سطح دو زبان روسی
 • C1 سطح سه زبان روسی
 • C2 سطح چهار زبان روسی

دوره پادفک که در اکثر دانشگاه ها به عنوان سطح امادگی پیش از ورود دانشگاه برای دانشجویان خارجی برگزار می شود تقریبا معادل B1 زبان روسی می باشد.

رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های روسیه

طبقه آخرین رتبه بندی جهانی QS 2021 دانشگاه های زیر به عنوان بهترین دانشگاه های روسیه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

دانشگاه لومونسف مسکو رتبه ۷۴

دانشگاه ملی سن پترزبورگ رتبه ۲۲۵

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک رتبه ۲۲۸

دانشگاه دولتی تومسک رتبه ۲۵۰

انستیتو فیزیک مسکو رتبه ۲۸۱

دانشگاه باومان مسکو ۲۸۲

دانشگاه اقتصاد مسکو ۱۹۸

دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو رتبه ۳۱۴

دانشگاه رودن مسکو رتبه ۳۲۶

دانشگاه فدرال اورال ۳۳۱

دانشگاه روابط بین الملل مسکو رتبه ۳۴۸

دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ رتبه ۳۶۰

دانشگاه فدرال کازان رتبه ۳۷۰

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ رتبه ۴۰۱

دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک رتبه ۴۰۱

دانشگاه فنی مهندسی مسکو MISIS رتبه ۴۲۸

دانشگاه فدرال شرق دور رتبه ۴۹۳

بهترین شهر برای تحصیل در روسیه کدام است ؟

برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در روسیه باید ببینیم که تعریف بهترین از نظر شما چیست. به طور مثال برای یک شخص بهترین شهر یعنی شهری که بیشترین امکانات رفاهی را داشته باشید. برای شخص دیگر بهترین شهر برای تحصیل در روسیه یعنی شهری که هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزانتر از شهرهای دیگر باشید. برای شخص دیگر شاید بهترین یعنی شهری که بیشترین تعداد دانشگاه با رتبه جهانی بالا را داشته باشد.

اگر بخواهیم از نظر کیفیت زندگی و خدمات رفاهی و زیرساختی در نظر بگیریم طبیعتا بهترین شهر از نظر رفاهی شهر مسکو پایتخت روسیه است. از شهر مسکو به تهران هر هفته چندین پرواز مستقیم وجود دارد. سفارت و کنسولگری ایران در این شهر قرار دارد. و سیستم حمل و نقل عمومی کیفیت خوبی دارد. بعد از مسکو بهترین شهر برای زندگی شهر سن پترزبورگ روسیه است. از نکات منفی این شهر عدم وجود پرواز مستقیم در طول فصول سال و عدم حضور سفارت در این شهر است. اما در بقیه نکات نه تنها کیفیت هم سطح مسکو دارد که حتی در خیلی از موارد در جایگاه بالاتری نسبت به مسکو قرار دارد. سن پترزبورگ به پایتخت فرهنگی و علمی روسیه معروف است. و البته کیفت زندگی در شهرهای کوچکتر به مراتب پایین تر از مسکو و سن پترزبورگ است.

اما از نظر هزینه زندگی دقیقا بر عکس است. هزینه زندگی در شهرستانها کمتر از سن پترزبورگ و خیلی کمتر از مسکو است.

از نظر دانشگاه های معتبر هم بیشترین دانشگاه های معتبر روسیه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. البته همانطور که در لیست دانشگاه های معتبر روسیه مشاهده کردید در شهرهای کازان و نووسیبیرسک هم دانشگاه ها با رتبه جهانی بالا قرار دارد.

سوالات متداول در باره دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال ۲۰۲۱ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه رودن (پزشکی داروسازی و دندانپزشکی )- دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه های روسیه به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه های روسیه در هر دانشگاه و در هر رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه معمولا به روبل محاسبه می شود . به طور میانگین شهریه پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. دقت داشته باشید که شهریه به سال اعلام می شود ( نه به ترم)

3️⃣ ایا تحصیل پزشکی به زبان انلگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است  ❓

✅ طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد. البته مشروط به این که دانشجو ابتدا زبان روسی اموزش ببیند و مدرک بین المللی زبان روسی a2 دریافت نماید.

4️⃣ ارزانترین شهر برای زندگی در روسیه کدام است ❓

✅ همانطور که در همه جای دنیا مرسوم است گرانترین شهر معمولا پایتخت هر کشور است که روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. هزینه زندگی در شهرهای کوچک بسیار متفاوت از هزینه زندگی در مسکو است. بارز ترین اختلاف قیمت در هزینه ها مربوط به مسکن است که در مسکو تا چندین برابر ارزانتر از شهرهای کوچک است.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6702

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *