خانه » تحصیل در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 2024

تحصیل در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 2024

 • از
5
(6845)

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ یکی از قدیمی ترین و در این حال معروف ترین دانشگاه های پزشکی در سراسر روسیه است. تحصیل در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ همه ساله مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار داشته است. از نکتات مهمی که باعث شده است که دانشگاه پاولوف سن پطرزبورگ متقاضیان زیادی داشته باشد قیمت مناسب تحصیل در این دانشگاه هست. در دانشگاه پاولوف امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد

تحصیل پزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ جزو معدود دانشگاه های روسیه است که تقریبا همه ساله مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران بوده است. دوره پزشکی دانشگاه پاولوف مانند بقیه دانشگاه های پزشکی روسیه ۶ سال است. 

اسم کامل دانشگاه پاولوف : اولین دانشگاه دولتی پزشکی شهر سن پترزبورگ است. 

شهریه پزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ

همانطور که اشاره شد یکی از نکات مثبت دانشگاه پاولوف هزینه تحصیل مناسب آن نسبت به دانشگاه های دیگر روسیه است. شهریه دانشگاه به صورت سالانه مشخص می شود اما دانشجویان می توانند شهریه را به صورت ترمی پرداخت کنند. 

شهریه پزشکی دانشگاه پاولف به زبان روسی ۲۹۰ هزار روبل است که تقریبا ۱۰۰ میلیون تومان در سال است. 

آزمون پزشکی دانشگاه پالوف سن پترزبورگ

بعد از دوره پادفک و برای ورود به کورس اصلی دانشگاه آزمون ورودی برگزار می شود. آزمون پزشکی و دندانپزشکی مشترک می باشد و شامل دروس زیست شناسی و شیمی می باشد. حداقل نمره قبولی در ازمون ۴۵ از ۱۰۰ است. البته ظرفیت پذیرش دانشگاه محدود است . برای رشته پزشکی ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی ۵۳ نفر است. طبیعتا در پذیرش اولویت با کسانی است که نمره قبولی بالاتری کسب کرده باشند. 

خوابگاه دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ

دانشگاه پاولوف چندین خوابگاه دارد که تقریبا تمام آنها در نزدیکی ساختمان اصلی دانشگاه قرار دارند. از نکات مثبت خوابگاه پاولوف قیمت مناسب (تقریبا ماهی ۴۰ تا ۵۰ دلار) و نزدیکی آن به دانشگاه می باشد. نکته منفی در مورد خوابگاه پاولوف کیفیت پایین اتاقها است و معمولا اتقایها ۳ تا ۵ تخته می باشند. 

تحصیل دندانپزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 

علاوه بر رشته پزشکی امکان تحصیل دندانپزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ نیز وجود دارد. آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی پاولوف مشترک است. شما می توانید زمان ثبت نام هر دو رشته را انتخاب کرده و طبق اولیت مشخص نمایید که اگر اولویت اول قبول نشدید شانس خود را در اولیت دوم هم امتحان کنید. 

شهریه دندانپزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ ۳۴۰ هزار روبل در سال است (معادل ۱۲۵ میلیون تومان) که امکان پرداخت به صورت اقساطی نیز وجود دارد. 

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی دانشگاه پاولف سن پترزبورگ

در رشته پزشکی علاوه بر تحصیل به زبان روسی امکان تحصیل به زبان انگیلسی نیز در این دانشگاه وجود دارد. خوشبخاته طبق آخرین تغییرات در سال ۲۰۲۱ تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. 

شهریه تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ ۳۷۰ هزار روبل در سال می باشد. 

دوره پادفک دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ

شاید به جرات بتوان گفت در بین دانشگاه های روسیه پر طرفدار ترین دوره پادفک مربوط به دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ است. اکثر متقاضیان به تحصیل در روسیه زمان ثبت نام پادفک اولویت اول خود را دانشگاه پاولوف انتخاب می کنند. دلیل این انتخاب کیفیت بالای دوره پادفک این دانشگاه و قیمت بسیار مناسب شهریه دوره پادفک است. در بین دانشگاه های مورد تایید ارزانترین پادفک مربوط به دانشگاه پاولوف است. شهریه دوره پادفک ۱۵۰ هزار روبل می باشد که می توانید به صورت دو قسط ۷۵ هزار روبلی پرداخت نمایید.

نحوه ثبت نام پادفک دانشگاه پاولوف سن پترزبوگ

ثبت نام دوره پادفک دانشگاه پاولوف سن پطرزبورگ معولا از اواسط ماه می میلادی (اواخر اردیبهشت) شروع می شود. ظرفیت دوره پادفک دانشگاه پاولوف ۱۲۰ نفر است که در دو مرحله (هر مرحله ۶۰ نفر) ثبت نام صورت می گیرد. معمولا کسانی که در مرحله اول ثبت نام که از اواسط می تا اواسط جون ادامه دارند ثبت نام می کنند شانس قبولی بیشتری دارند. چون در این مرحله تعداد متقاضیان ثبت نام پادفک بسیار کم است. در مرحله دوم که از اوسط جون تا اواسط جولای ثبت نام صورت می گیرد تعداد متقاضیان بسیار افزایش پیدا می کند و در مرحله برای کسانی که دیپلم تجربی دارند و معدل بالا شانس گرفتن پذیرش پادفک بیشتر است 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه لومونسف مسکو – پزشکی و داروسازی

دانشگاه رودن مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه پیراگف مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه سماشکو مسکو – دندانپزشکی

دانشگاه ملی سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه فدرال کازان – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه نووسیبیرسک – پزشکی

دانشگاه تومسک

نحوه ثبت نام و گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه به این صورت است که ابتدا باید تمام مدارک تحصیلی و هویتی شما به زبان روسی ترجمه و تایید شود و بعد از ثبت نام دعوتنامه برای شما ارسال می شود. با همراه داشتن وعوتنامه شما به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای تحصیلی دریافت می کنید.

خدماتی که موسسات اعزام دانشجو انجام می دهند معمولا به این شرح است:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه
 • ارسال دعوتنامه تحصیلی
 • ترانسفر فرودگاهی
 • ثبت نام دانشگاه
 • ثبت نام خوابگاه
 • ثبت اداره پلیس
 • همراهی جهت آزمایشات پزشکی و بیمه
 • افتتاح حساب بانکی

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. برای هزینه زندگی نمی توان عدد دقیقی مشخص کرده چرا که نحوه زندگی و مخارج هر شخص با شخص دیگر مفاوت است . اگر زندگی متوسط یک دانشجو را در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی (خوراک – پوشاک – رفت و آمد – خوابگاه ) در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

هزینه زندگی در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار د ر ماه

هزینه زندگی در کازان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در نووسیبیرسک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

 

مدرک بین المللی زبان روسی A2 چیست

در اخرین تغییرات در بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور روسیه در سال ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ گزینه ای اضافه شده است که سوالات زیادی را به همراه داشته است و آن هم ارائه مدرک زبان روسی سطح A2 است. به طور کلی سطح بندی مدارک بین المللی زبان روسی که به TORFLمعروف است به شرح زیر است.

ТРКИ

 • A1 سطح مقدماتی زبان روسی
 • A2 سطح پایه زبان روسی
 • B1 سطح یک زبان روسی
 • B2 سطح دو زبان روسی
 • C1 سطح سه زبان روسی
 • C2 سطح چهار زبان روسی

دوره پادفک که در اکثر دانشگاه ها به عنوان سطح امادگی پیش از ورود دانشگاه برای دانشجویان خارجی برگزار می شود تقریبا معادل B1 زبان روسی می باشد.

رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های روسیه

طبقه آخرین رتبه بندی جهانی QS 2024 دانشگاه های زیر به عنوان بهترین دانشگاه های روسیه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

دانشگاه لومونسف مسکو رتبه ۷۴

دانشگاه ملی سن پترزبورگ رتبه ۲۲۵

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک رتبه ۲۲۸

دانشگاه دولتی تومسک رتبه ۲۵۰

انستیتو فیزیک مسکو رتبه ۲۸۱

دانشگاه باومان مسکو ۲۸۲

دانشگاه اقتصاد مسکو ۱۹۸

دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو رتبه ۳۱۴

دانشگاه رودن مسکو رتبه ۳۲۶

دانشگاه فدرال اورال ۳۳۱

دانشگاه روابط بین الملل مسکو رتبه ۳۴۸

دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ رتبه ۳۶۰

دانشگاه فدرال کازان رتبه ۳۷۰

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ رتبه ۴۰۱

دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک رتبه ۴۰۱

دانشگاه فنی مهندسی مسکو MISIS رتبه ۴۲۸

دانشگاه فدرال شرق دور رتبه ۴۹۳

 

بهترین شهر برای تحصیل در روسیه کدام است ؟

برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در روسیه باید ببینیم که تعریف بهترین از نظر شما چیست. به طور مثال برای یک شخص بهترین شهر یعنی شهری که بیشترین امکانات رفاهی را داشته باشید. برای شخص دیگر بهترین شهر برای تحصیل در روسیه یعنی شهری که هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزانتر از شهرهای دیگر باشید. برای شخص دیگر شاید بهترین یعنی شهری که بیشترین تعداد دانشگاه با رتبه جهانی بالا را داشته باشد.

اگر بخواهیم از نظر کیفیت زندگی و خدمات رفاهی و زیرساختی در نظر بگیریم طبیعتا بهترین شهر از نظر رفاهی شهر مسکو پایتخت روسیه است. از شهر مسکو به تهران هر هفته چندین پرواز مستقیم وجود دارد. سفارت و کنسولگری ایران در این شهر قرار دارد. و سیستم حمل و نقل عمومی کیفیت خوبی دارد. بعد از مسکو بهترین شهر برای زندگی شهر سن پترزبورگ روسیه است. از نکات منفی این شهر عدم وجود پرواز مستقیم در طول فصول سال و عدم حضور سفارت در این شهر است. اما در بقیه نکات نه تنها کیفیت هم سطح مسکو دارد که حتی در خیلی از موارد در جایگاه بالاتری نسبت به مسکو قرار دارد. سن پترزبورگ به پایتخت فرهنگی و علمی روسیه معروف است. و البته کیفت زندگی در شهرهای کوچکتر به مراتب پایین تر از مسکو و سن پترزبورگ است.

اما از نظر هزینه زندگی دقیقا بر عکس است. هزینه زندگی در شهرستانها کمتر از سن پترزبورگ و خیلی کمتر از مسکو است.

از نظر دانشگاه های معتبر هم بیشترین دانشگاه های معتبر روسیه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. البته همانطور که در لیست دانشگاه های معتبر روسیه مشاهده کردید در شهرهای کازان و نووسیبیرسک هم دانشگاه ها با رتبه جهانی بالا قرار دارد.

سوالات متداول در باره دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال 2023 دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه های روسیه به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه های روسیه در هر دانشگاه و در هر رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه معمولا به روبل محاسبه می شود . به طور میانگین شهریه پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. دقت داشته باشید که شهریه به سال اعلام می شود ( نه به ترم)

3️⃣ ایا تحصیل پزشکی به زبان انلگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است  ❓

✅ طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد. البته مشروط به این که دانشجو ابتدا زبان روسی اموزش ببیند و مدرک بین المللی زبان روسی a2 دریافت نماید.

4️⃣ ارزانترین شهر برای زندگی در روسیه کدام است ❓

✅ همانطور که در همه جای دنیا مرسوم است گرانترین شهر معمولا پایتخت هر کشور است که روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. هزینه زندگی در شهرهای کوچک بسیار متفاوت از هزینه زندگی در مسکو است. بارز ترین اختلاف قیمت در هزینه ها مربوط به مسکن است که در مسکو تا چندین برابر ارزانتر از شهرهای کوچک است.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6845

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *