خانه » تحصیل داروسازی در روسیه 2024 مورد تایید ایران

تحصیل داروسازی در روسیه 2024 مورد تایید ایران

 • از
تحصیل داروسازی در روسیه
5
(6842)

داروسازی در کنار پزشکی و دندانپزشکی سه شاخه اصلی حوزه پزشکی را تشکیل می دهد. در بین متقاضیان به تحصیل در کشور هم داروسازی بعد از پزشکی و دندانپزشکی بیشتر تعداد را به خود اختصاص داده است. یکی از کشورهای که بیشترین تعداد متقاضی به تحصیل در رشته داروسازی در آن تحصیل می کنند کشور روسیه است. طول دوره تحصیل داروسازی در روسیه ۵ سال می باشد. در این متن سعی شده است تمام اطلاعات و تغییرات مربوط به رشته داروسازی روسیه 2024 در اختیار شما قرار گیرد.

تحصیل داروسازی در روسیه

شرایط تحصیل داروسازی در روسیه

همانطور که گفتیم داروسازی یکی از رشته های شاخه پزشکی است امکان تحصیل در آن در دانشگاه های خارج از کشور وجود دارد. 

طول دوره داروسازی در روسیه ۵ سال می باشد. اولین و تنها شرط تحصیل داروسازی در روسیه داشتن دیپلم دبیرستان است. شما با داشتن دیپلم دبیرستان می توان تحصیل در روسیه را شروع کنید. ابتدا یک دوره پادفک زبان روسی می خوانید جهت آمادگی برای وارد شدن به دانشگاه . بعد از آن در آزمون ورودی دانشگاه های شرکت می کنید و بعد از قبولی در ازمون ورودی وارد دانشگاه می شوید. البته در بعضی دانشگاه ها حتی بدون آزمون هم می توانید وارد دانشگاه شوید. اما در دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی مورد تایید ایران است باید شما حتما در ازمون ورودی شرکت نمایید.

شرط معدل برای تحصیل داروسازی در روسیه

برای تحصیل داروسازی در روسیه شرط معدل وجود ندارد. شما با هر معدلی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان در هر رشته ای می توانید وارد دانشگاه شده و در رشته داروسازی روسیه تحصیل نمایید. 

شرط سنی جهت تحصیل داروسازی در روسیه

خوشبختانه روسیه شرط معدل ندارد و شما با هر سنی می توانید اقدام به تحصیل داروسازی در روسیه نمایید. همچنین در روسیه گپ تحصیلی وجود ندارد. یعنی فارغ از این که شما در چه سالی تحصیلات قبلی خود را به پایان رسانده اید می توانید در روسیه ادامه تحصیل دهید. 

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه به تومان 2024

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه بسته به دانشگاه و زبان مورد نظر متفاوت است. معمولا تحصیل داروسازی در دانشگاه های مسکو گرانتر از دانشگاه های دیگر شهرهای روسیه است و همچنین تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی گرانتر از تحصیل داروسازی به زبان روسی است. 

شهریه داروسازی در روسیه معمولا به روبل و برای یک سال تحصیلی  (و نه ترم تحصیلی ) اعلام می شود. 

شهریه داروسازی در دانشگاه های مورد تایید ایران

در بین دانشگاه های مورد تایید ایران ارزانترین دانشگاه از نظر شهریه داروسازی دانشگاه فدرال کازان به زبان روسی (حدود 180 میلیون تومان در سال) و گرانترین دانشگاه ، داروسازی لومونسف مسکو است ( سالی حدود 325 میلیون تومان)

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه به تومان در سال 2024

دانشگاه شهریه به روبل شهریه به تومان
لومونسف مسکو 464.000 325 میلیون
پیراگوا مسکو 350.000 245  میلیون
فدرال کازان 256.000 180 میلیون
     
با توجه به نرخ روبل 700 تومان

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه در رشته داروسازی 2024

لیست دانشگاه های مورد تایید ایران در کشور روسیه برای سال 2024 اعلام شد و مطابق با لیست جدید 7 دانشگاه از کشور روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. البته این لیست شامل همه دانشگاه ها در رشته های مختلف حوزه پزشکی می شود و در همه آنها امکان تحصیل داروسازی وجود ندارد. به طور مثال دانشگاه پاولوف مورد تایید ایران هست اما در این دانشگاه رشته داروسازی تدریس نمی شود. یا دانشگاه تومسک در لیست دانشگاه های مورد تایید قرار گرفته است اصلا هیچ رشته ای در حوزه پزشکی ندارد.

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه در رشته داروسازی

 

 1. دانشگاه لومونسف مسکو

  معتبر ترین دانشگاه روسیه در سطح جهان دانشگاه لومونسف مسکو است. دانشگاه دولتی مسکو که به دانشگاه لومونسف معروف است همه ساله در رشته داروسازی و پزشکی مورد تایید ایران بوده است.

 2. دانشگاه پیراگوا مسکو

  دانشگاه پیراگوف مسکو یا دانشگاه پیراگوا مسکو یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که امکان تحصیل داروسازی در آن وجود دارد.

 3. دانشگاه فدرال کازان

  تنها دانشگاهی که خارج از شهر مسکو است و رشته داروسازی آن مورد تایید وزارت بهداشت ایران است دانشگاه فدرال کازان است. و همچین ارزانترین دانشگاه مورد تایید در روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه به زبان انگلیسی

 

طبق آخرین تغییرات در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در خارج از کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های مورد تایید در کشور روسیه فراهم شده است و از این پس دانشجویان متقاضی به تحصیل در روسیه در رشته داروسازی می توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل نمایند. اما مشکل این است که در هیچ یک از دانشگاه های مورد تایید ایران در سال 1403 در روسیه امکان تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی وجود ندارد

ازمون داروسازی در روسیه

در اکثر دانشگاه های روسیه قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه و بعد از گذراندن دوره پادفک ازمون ورودی برگزار می شود. شرط ورود به دانشگاه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. امتحان ورودی داروسازی روسیه شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان می باشد. که البته بعضی دانشگاه ها یک یا دو درس از این دروس را امتحان ورودی می گیرد. 

آزمون ورودی داروسازی در دانشگاه های مختلف

در هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود همان دانشگاه برگزار می شود. شما می توانید به صورت همزمان در آزمون ورودی دانشگاه های مختلف شرکت نمایید.

 • ✅ دانشگاه لومونسف : شیمی و زبان روسی 
 • ✅ دانشگاه پیراگف مسکو : شیمی و زیست شناسی و زبان روسی
 • ✅ دانشگاه فدرال کازان : زیست شناسی و زبان روسی

ثبت نام پادفک داروسازی روسیه

پادفک همانطور که قبل اشاره شد دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه های روسیه است که در آن علاوه بر زبان روسی دروس مرتبط به رشته تحصیلی نیز تدریس می شود. 

پادفک داروسازی روسیه شامل دروس زبان روسی زیست شناسی و شیمی می باشد. برای کسب اطلاعت کامل تر در باره پادفک و شهریه پادفک پزشکی می توانید به صفحه ویژه پادفک زبان روسی مراجعه نمایید

ورودی تضمینی و خرید صندلی در روسیه

این عنوان گول زننده و اغوا کننده است که خیلی از متقاضیان به تحصیل را به خود جذب می کند و خیلی از افرارد و حتی موسسات با استفاده از همین عناوین و با داده وعده های زیاد باعث ایجاد ضرر و خسارت زیاد به متقاضیان می شوند. البته این که بگوییم از پایه این حرفها شایعه است و اصلا چیزی به نام خرید و فروش صندلی در دانشگاه های روسیه وجود ندارد هم شاید حرف صحیحی نباشد. متاسفانه همه ساله در بعضی دانشگاه ها بعضی افراد با پرداخت پول از طرق مختلف وارد می شوند اما باید به چند نکته توجه داشته باشید: 

 • ❗️ در همه دانشگاه ها فروش صندلی و سوال وجود ندارد. فقط در دانشگاه های خاصی گاها این کار انجام می شو.
 • 🔅 همه با خرید صندلی و سوال وارد نمی شوند. شاید در بین متقاضیان حدود ۵ تا ۱۰ درصد افراد از این راه ها وارد دانشگاه می شوند. ولی اکثر با تلاش و تکیه بر دانش خود وارد دانشگاه می شوند. 
 • ⚠️ هیچ تضمینی وجود ندارد که شخص یا موسسه ای که از شما پول دیافت می کنند چنین کاری انجام دهد و در صورتی که شما وارد دانشگاه نشوید حتی امکان پیگیری قانونی جهت استراد پول خود را هم ندارید.
 • ⛔️ هیچ تضمینی نیست که کسانی که از راه خرید صندلی و سوال وارد دانشگاه می شوند بتوانند ادامه تحصیل بدهند. در هر مرحله از تحصیل که دانشگاه متوجه خطای شما شود شما را اخراج خواهد کرد.

به همین خاطر توصیه ما این است که تلاش بکنید و تنها با تکیه برا دانش خود وارد دانشگاه شوید. ضمن این که ورود به دانشگاه در روسیه به مراتب راحت تر از ورود به دانشگاه در ایران است.

سوالات متداول در باره تحصیل داروسازی در روسیه 

1️⃣ هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه ❓

✅ دانشگاه پیراگف مسکو حدود 245 میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه لومونسف مسکو حدود 325 میلیون تومان در سال 

✅ دانشگاه فدرال کازان حدود 180 میلیون تومان در سال 

2️⃣ آیا امکان تحصیل داروسازی در روسیه به زبان انگلیسی است ❓

✅ طبق اخرین تغییرات در سال 2023 میلادی دانشجویان ایرانی در روسیه می توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند مشروط بر این که ابتدا دوره پادفک را گذرانده و مدرک بین المللی A2 دریافت نمایند. ولی در هیچ یکی از دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه داروسازی به انگلیسی تدریس نمی شود.

3️⃣ آیا دانشگاه خوابگاه هم دارد؟ هزینه اجاره منزل چقدر است در روسیه ❓

✅ در اکثر دانشگاه های روسیه به دانشجویان خارجی خوابگاه داده می شود. به طور متوسط هزینه خوابگاه در شهر مسکو حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه. در شهر سن پترزبورگ بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار و در شهرهای کوچک تر هم حود ۲۰ دلار در ماه است. هزینه اجاره خانه در مسکو حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار . اجاره منزل در سن پترزبورگ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار و در شهرهای کوچک روسیه حدود ۲۰۰ دلار در ماه است.

4️⃣ آیا برای ورود به دانشگاه در رشته داروسازی باید آزمون ورودی داده شود ❓

✅ بله در اکثر دانشگاه های روسیه بعد از دوره پادفک برای ورود به دانشگاه آزمون ورودی برگزار می شود که این ازمون معمولا شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان می باشد.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6842

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *