خانه » تحصیل در روسیه 2021

تحصیل در روسیه 2021

 • از
5
(3057)

کشور فدراسیون روسیه پهناورترین کشور جهان در چند سال اخیر به یکی از اصلی ترین مقاصد جهت مهاجرت تحصیلی در دنیا تبدیل شده است. هزینه های زندگی مناسب ، کیفیت بالای دانشگاه های روسیه ، کیفیت بالای زندگی در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ (که جزو بهترین شهرهای اروپا از نظر کیفیت زندگی هستند) و سهولت در ورود به دانشگاهای روسیه باعث شده است که در سال بیش از ۳۰۰ هزار دانشجوی خارجی برای تحصیل این کشور را انتخاب نمایند.

کشور فدراسیون روسیه

کشور روسیه پهناورترین کشور جهان است که با ۱۴ کشور مرز مشترک دارد. جمعیت این کشور حدود ۱۴۰ میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور روسی است. دین رسمی آن مسیحیت ارتدوکس است. پایتخت روسیه شهر مسکو می باشد که با ۱۸ میلیون نفر جمعیت بزرگترین شهر واقع در قاره اروپا است. بعد از مسکو شهر سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ این کشور و سومین شهر بزرگ اروپا (بعد از مسکو و لندن) است. از دیگر شهرهای مهم روسیه می توان به کازان – اکاترینبورگ – نووسیبیرسک – سوچی اشاره کرد.

کشور روسیه

هزینه زندگی در روسیه

 

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. مسکو به عنوان پایتخت روسیه گرانترین شهر این کشور است. بعد از مسکو هزینه زندگی در سن پترزبورگ بیشتر از شهرهای کوچک است. البته تفاوت هزینه بیشتر در بحث مسکن بسیار بالا است. هزینه زندگی نسبی است و مخارج زندگی هر شخص با شخص دیگر متفاوت است. به همین خاطر شاید نشود یک عدد دقیقی در مورد هزینه زندگی اعلام کرد. اما اگر به صورت میانگین در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی ماهانه برای یک شخص دانشجو در شهر مسکو حدود ۵۰۰ دلار در ماه می باشد. در شهر سن پترزبورگ متوسط هزینه در ماه ۳۰۰ دلار و در شهرهای کوچک حدود ۲۰۰ دلار در ماه است. چند نمونه از قیمت ها تحصیل در روسیه 

کالاقیمت به تومان
نان18.000
برنج25.000
سیب زمینی7.000
گوشت140.000
مرغ70.000
بلیت مترو18.000
تاکسی120.000
رستوران250.000
با نرخ روبل ۳۶۰ تومان

هزینه تحصیل در روسیه ۱۴۰۰

هزینه تحصیل در روسیه بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی و همچنین مقطع تحصیلی متفاوت است. به همین خاطر نمی توان  رقم دقیق برای تحصیل در روسیه در نظر گرفت. اما به طور کلی هزینه تحصیل در مسکو بین ۵ تا ۷ هزار دلار در سال. هزینه تحصیل در سن پترزبورگ بین ۳ تا ۵ هزار دلار در سال و در شهرهای کوچک بین ۲ تا ۴ هزار دلار در سال است.

شهریه دانشگاه های روسیه 2021 – تحصیل در روسیه

با مراجعه به صفحه مخصوص شهریه دانشگاه های روسیه می توانید آخرین تغییر در قیمت شهریه دانشگاه های مختلف روسیه را مشاهده نمایید 

 


شهریه دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تایید ایران در سال ۲۰۲۱ به روبل در سال 

دانشگاه های مهم روسیه – تحصیل در روسیه

برای ارزشگذاری و رتبه بندی دانشگاه های دنیا مراکز متعددی وجود دارند که طبق معیارهای مختلف دانشگاه های دنیا را ارزشگذاری می کنند. اما در بین این موسسات و مراکز می توان به سه ارگان اشاره کرد که تقریبا در همه جای دنیا به عنوان مراکز معتبر برای رتبه دادن به دانشگاه ها شناخته شده هستند.

 • 🏛 رتبه بندی شانگهای ARWU
 • 🏛 رتبه بندی تایمز THE
 • 🏛 رتبه بندی کیو اس QS

به طور مثال در آخرین رتبه بندی qs در سال ۲۰۲۱ تعداد۲۸ دانشگاه روسیه در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. در این رده بندی تعدد ۶ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.


برترین دانشگاه های روسیه طبق رتبه بندی QS – تحصیل در روسیه 2021

رتبه جهانینام دانشگاه
۷۴دانشگاه ملی مسکو – لومونسف
۲۲۵دانشگاه ملی سن پترزبورگ
۲۲۸دانشگاه نووسیبیرسک
۲۵۰دانشگاه تومسک
۲۸۱انستیتو فیزیک مسکو
۲۸۲دانشگاه فنی مسکو
۲۹۸مدرسه عالی اقتصاد مسکو
۳۱۴دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای مسکو
۳۲۶دانشگاه رودن مسکو
۳۳۱دانشگاه فدرال اورال
۳۴۸دانشگاه MGIMO
۳۶۰دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ
۳۷۰دانشگاه فدرال کازان
اخرین تغییرات : سال ۲۰۲۱ میلادی

دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

قبل از این که تصمیم به ادامه تحصیل در کشور روسیه بگیرید حتما با مراجعه به وزارت بهداشت یا وزارت علوم از تایید بودن دانشگاه مورد نظر مطمئن شوید. همه ساله لیست جدیدی از دانشگاه های مورد تایید ایران در خارج از کشور منتشر می شود. برای تحصیل در رشته های پزشکی (پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی) باید به لیست دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت مراجعه نموده و برای تحصیل در رشته های غیر پزشکی لیست دانشگاه مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ملاک ارزشیابی می باشد. 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

در آخرین لیست اعلام شده توسط وزارت بهداشت در سال ۲۰۲۱ دانشگاه های زیر در کشور روسیه مورد تایید می باشند. 

 • دانشگاه سماشکو مسکو : دندانپزشکی 
 • ✅ دانشگاه لومونسف مسکو : پزشکی و داروسازی
 • ✅ دانشگاه رودن مسکو : پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی
 • ✅ دانشگاه پیراگف مسکو : پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی
 • ✅ دانشگاه ملی سن پترزبورگ : پزشکی – دندان پزشکی 
 • ✅ دانشگاه پاولوف سن پطرزبورگ : پزشکی و دندان پزشکی 
 • ✅ دانشگاه فدرال کازان : پزشکی ، دندانپزشکی و دارو سازی
 • ✅ دانشگاه نووسیبیرسک : پزشکی 

* دانشگاه تومسک نیز در لیست دانشگاه های معتبر می باشد اما هیچ رشته پزشکی در این دانشگاه تدریس نمی شود.

پادفک چیست

در اکثر دانشگاه های روسیه تحصیل به زبان روسی است. به همین خاطر دانشجویان خارجی که برای تحصیل به زبان روسی به روسیه مهاجرت می کنند ابتدا باید یک دوره آمادگی زبان را پشت سر بگذارند تا بتوانند در دانشگاه های روسیه مشغول به تحصیل شوند. 


پادفک پزشکی روسیه – تحصیل در روسیه

بسته به این که دانشجو در چه حوزه ای تصمیم به ادامه تحصیل در روسیه را دارند باید پادفک تخصصی ان دوره را بخواند. به طور مثال دانشجویانی که در حوزه پزشکی (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) تصمیم به ادامه تحصیل در روسیه را دارند باید در دوره پادفک پزشکی روسیه شرکت کنند که شامل زبان روسی زیست شناسی و شیمی می شود. برا آشنایی بیشتر با دوره های پادفک روسیه و همچنین هزینه دوره پادفک می توانید به صفحه پاتفک مراجعه کنید 

راه های مهاجرت به روسیه

قبل از این که تصمیم به مهاجرت به خارج از کشور بگیرید باید به این نکته توجه داشته باشید که مهاجرت کردن به خارج از کشور اگر برای دوره کوتاه مدت با اهداف کسب علم و تجربه زندگی باشد شاید امر پسندیده و ارزشمندی باشد. اما مهاجرت دائم به کشور دیگر فارغ از این که با چه هدفی و به کدام کشور باشد مشکلات و سختی ها بسیار دارد که قبل از این که تصمیم به مهاجرت بگیرید بهتر است با مشکلات آن هم آشنا شوید. 

برای آشنایی با راه های مهاجرت به روسیه و همچنین خطرات و مشکلات احتمالی مهاجرت روسیه می توانید به صحفه ویژه مهاجرت مراجعه نمایید 

گرفتن اقامت روسیه

در مجموع گرفتن اقامت روسیه با توجه به موانعی مانند مشکل زبان روسی – سیاست بسته کشور روسیه و بعضی مسائل دیگر کار راحتی نیست.

در روسیه چند نوع اقامت وجود دارد

 • 1️⃣ اقامت با ویزا : توریستی – تحصیلی 
 • 2️⃣ اقامت کوتاه مدت سه ساله 
 • 3️⃣ اقامت دائم – وید نا ژیتلستوا
 • 4️⃣ شهروند

سوالات متداول در باره تحصیل در روسیه 

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال ۲۰۲۱ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه رودن (پزشکی داروسازی و دندانپزشکی )- دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه های روسیه به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه های روسیه در هر دانشگاه و در هر رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه معمولا به روبل محاسبه می شود . به طور میانگین شهریه پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. دقت داشته باشید که شهریه به سال اعلام می شود ( نه به ترم)

3️⃣ راه های مهاجرت به روسیه کدام است ❓

✅ در مجموع روسیه برای مهاجرت دائم شاید گزینه مناسبی نباشد به علت مشکل زبان و سیاست های کلی نظام. اما راه های که می توان از طریق آن در روسیه اقامت گرفت را می تواند به چند روش تقیسم کرد: از طریق ازدواج – از طریق سهمیه – از طریق تحصیل – از طریق سرمایه گذاری – از طریق کار

4️⃣ ارزانترین شهر برای زندگی در روسیه کدام است ❓

✅ همانطور که در همه جای دنیا مرسوم است گرانترین شهر معمولا پایتخت هر کشور است که روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. هزینه زندگی در شهرهای کوچک بسیار متفاوت از هزینه زندگی در مسکو است. بارز ترین اختلاف قیمت در هزینه ها مربوط به مسکن است که در مسکو تا چندین برابر ارزانتر از شهرهای کوچک است.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 3057

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.