خانه » تحصیل در دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021

تحصیل در دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021

 • از
5
(6752)

دانشگاه ملی سن پترزبورگ که نام صحیح آن دانشگاه دولتی سن پترزبورگ است قدیمی ترین دانشگاه روسیه است. این دانشگاه در سال ۱۷۲۴ به دستور پتر کبیر بنیان گذار شهر سن پترزبورگ ساخته شد. این دانشگاه بعد از دانشگاه ملی مسکو (لومونسف) معتبر ترین دانشگاه روسیه در جهان است. دانشگاه دولتی سن پترزبورگ دانشگاه جامع است و امکان تحصیل در رشته های مختلف در آن وجود دارد. دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021 مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت و متقاضیان به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی می توانند در این دانشگاه تحصیل نمایند.

تحصیل پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021

همانطور که اشاره شد در دانشگاه دولتی سن پترزبورگ امکان تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد. طول دوره پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ ۶ سال است. در سال ۲۰۲۱ میلادی این دانشگاه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. 

شهریه پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021

شهریه دانشگاه دولتی سن پترزبورگ مبلغ ۳۲۸ هزار روبل در سال است که با نرخ هر روبل ۳۶۰ تومان ، حدودا ۱۲۰ میلیون تومان در سال می شود. امکان پرداخت شهریه به صورت دو قسط در سال وجود دارد. 

خوابگاه دانشگاه ملی سنت پطرزبورگ 

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ دارای خوابگاه های متعددی در شهر سن پترزبورگ و همچنین در خارج از شهر در منطقه پترگف می باشد. مزایای خوابگاه پترگف کیفیت مناسب آن نسبت به خوابگاه های داخل شهر است و مشکل اصلی آن فاصله زیاد تردد تا شهر سن پترزبورگ است. هزینه خوابگاه دانشگاه ملی سن پترزبورگ در ماه بین ۲۰ تا ۶۰ دلار است. 

مزایای و معایب تحصیل پزشکی در دانشگاه دولتی سن پترزبورگ 

یکی از بزرگترین امتیازات تحصیل در دانشگاه دولتی سن پترزبورگ رتبه بالای علمی این دانشگاه در سطح جهان است. هر چند این رتبه بیشتر مربوط به رشته های غیر پزشکی دانشگاه می شود. 

از معایب تحصیل پزشکی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

ظرفیت کم پذیرش پزشکی در این دانشگاه است. ظرفیت پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ ۱۵ نفر است و با توجه به تعداد زیاد متقاضیان به تحصیل از کشورهای شوروی سابق شانس رقابت و قبولی برای دانشجویان ایرانی کم است. 

سختگیری زیاد دانشگاه دولتی سن پترزبورگ نسبت به دانشگاه های دیگر یکی دیگر از نکات قابل توجه در این دانشگاه است. متاسفانه تعداد کمی از دانشجویان می توانند از این دانشگاه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی فارغ التحصیل شوند. 

تحصیل دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021

یکی دیگر از رشته هایی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سال ۲۰۲۱ در دانشگاه ملی سن پترزبورگ قرار گرفت رشته دندانپزشکی می باشد. تحصیل دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021 به زبان روسی برگزار می شود. طول دوره دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ ۵ سال است. 

شهریه دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021

شهریه دندانپزشکی دانشگاه ملی سن پطرزبورگ در سال ۳۲۸ هزار روبل است. امکان پرداخت شهریه به صورت اقساط نیز وجود دارد. توجه داشته باشید که شهریه دانشگاه و هزینه خوابگاه باید توسط شخص متقاضی از طریق دفتر حسابداری دانشگاه به حساب دانشگاه واریز گردد. اگر شخصی به نمایندگی از طرف شما مبالغ را به حساب دانشگاه واریز می کند حتما اصلا فیش های پرداختی را دریافت نمایید. 

 

آزمون ورود به دانشگاه ملی سن پتربورگ 

آزمون ورودی برای رشته های مختلف متفاوت است . ازمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ملی سنت پترزبورگ شامل درس زیست شناسی می شود. نمره قبولی در آزمون ۶۵ از ۱۰۰ می باشد.  توجه به این نکته ضروری است که برای ورورد به دانشگاه ملی سن پترزبورگ علاوه بر قبولی در آزمون ، مدرک بین المللی زبان روسی سطح B1 لازم است. 

 

پادفک دانشگاه ملی سن پترزبورگ

همانطور که اشاره شد دانشگاه ملی سن پترزبورگ دانشگاه جامع است و پادفک های متعدد بسته به رشته تحصیلی برگزار می شود. پادفک پزشکی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ در بعضی سالها برگزار می شود اما اکثر سالها به علت کم بودن متقاضی رشته پزشکی دوره پادفک این دانشگاه برگزار نمی شود. شهریه پادفک پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ حدود ۲۷۰ هزار روبل است.

رشته های غیر پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ

همانطور که اشاره شد دانشگاه دولتی سن پترزبورگ دانشگاه جامع است. بیشتر شهرت جهانی این دانشگاه در رشته های حوزه علوم انسانی و فنی مهندسی است. از رشته های معروف این دانشگاه می توان حقوق – اقتصاد – هنر – روابط بین الملل – فیزیک و شیمی اشاره کرد. 

مطالب مرتبط با تحصیل در دانشگاه دولتی سن پترزبورگ 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه لومونسف مسکو – پزشکی و داروسازی 

دانشگاه رودن مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه پیراگف مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه سماشکو مسکو – دندانپزشکی 

دانشگاه ملی سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی 

دانشگاه فدرال کازان – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه نووسیبیرسک – پزشکی 

دانشگاه تومسک 

نحوه ثبت نام و گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه به این صورت است که ابتدا باید تمام مدارک تحصیلی و هویتی شما به زبان روسی ترجمه و تایید شود و بعد از ثبت نام دعوتنامه برای شما ارسال می شود. با همراه داشتن وعوتنامه شما به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای تحصیلی دریافت می کنید. 

خدماتی که موسسات اعزام دانشجو انجام می دهند معمولا به این شرح است: 

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه
 • ارسال دعوتنامه تحصیلی
 • ترانسفر فرودگاهی 
 • ثبت نام دانشگاه 
 • ثبت نام خوابگاه 
 • ثبت اداره پلیس 
 • همراهی جهت آزمایشات پزشکی و بیمه
 • افتتاح حساب بانکی 

هزینه زندگی در روسیه 

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. برای هزینه زندگی نمی توان عدد دقیقی مشخص کرده چرا که نحوه زندگی و مخارج هر شخص با شخص دیگر مفاوت است . اگر زندگی متوسط یک دانشجو را در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی (خوراک – پوشاک – رفت و آمد – خوابگاه ) در شهرهای مختلف به شرح زیر است: 

هزینه زندگی در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار د ر ماه 

هزینه زندگی در کازان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در نووسیبیرسک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه 

مدرک بین المللی زبان روسی A2 چیست 

در اخرین تغییرات در بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور روسیه در سال ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ گزینه ای اضافه شده است که سوالات زیادی را به همراه داشته است و آن هم ارائه مدرک زبان روسی سطح A2 است. به طور کلی سطح بندی مدارک بین المللی زبان روسی که به TORFLمعروف است به شرح زیر است.

ТРКИ

 • A1 سطح مقدماتی زبان روسی
 • A2 سطح پایه زبان روسی
 • B1 سطح یک زبان روسی 
 • B2 سطح دو زبان روسی
 • C1 سطح سه زبان روسی
 • C2 سطح چهار زبان روسی

دوره پادفک که در اکثر دانشگاه ها به عنوان سطح امادگی پیش از ورود دانشگاه برای دانشجویان خارجی برگزار می شود تقریبا معادل B1 زبان روسی می باشد. 

رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های روسیه 

طبقه آخرین رتبه بندی جهانی QS 2021 دانشگاه های زیر به عنوان بهترین دانشگاه های روسیه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. 

دانشگاه لومونسف مسکو رتبه ۷۴

دانشگاه ملی سن پترزبورگ رتبه ۲۲۵

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک رتبه ۲۲۸

دانشگاه دولتی تومسک رتبه ۲۵۰

انستیتو فیزیک مسکو رتبه ۲۸۱

دانشگاه باومان مسکو ۲۸۲

دانشگاه اقتصاد مسکو ۱۹۸

دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو رتبه ۳۱۴

دانشگاه رودن مسکو رتبه ۳۲۶

دانشگاه فدرال اورال ۳۳۱

دانشگاه روابط بین الملل مسکو رتبه ۳۴۸ 

دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ رتبه ۳۶۰ 

دانشگاه فدرال کازان رتبه ۳۷۰

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ رتبه ۴۰۱

دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک رتبه ۴۰۱

دانشگاه فنی مهندسی مسکو MISIS رتبه ۴۲۸

دانشگاه فدرال شرق دور رتبه ۴۹۳

بهترین شهر برای تحصیل در روسیه کدام است ؟

برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در روسیه باید ببینیم که تعریف بهترین از نظر شما چیست. به طور مثال برای یک شخص بهترین شهر یعنی شهری که بیشترین امکانات رفاهی را داشته باشید. برای شخص دیگر بهترین شهر برای تحصیل در روسیه یعنی شهری که هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزانتر از شهرهای دیگر باشید. برای شخص دیگر شاید بهترین یعنی شهری که بیشترین تعداد دانشگاه با رتبه جهانی بالا را داشته باشد. 

اگر بخواهیم از نظر کیفیت زندگی و خدمات رفاهی و زیرساختی در نظر بگیریم طبیعتا بهترین شهر از نظر رفاهی شهر مسکو پایتخت روسیه است. از شهر مسکو به تهران هر هفته چندین پرواز مستقیم وجود دارد. سفارت و کنسولگری ایران در این شهر قرار دارد. و سیستم حمل و نقل عمومی کیفیت خوبی دارد. بعد از مسکو بهترین شهر برای زندگی شهر سن پترزبورگ روسیه است. از نکات منفی این شهر عدم وجود پرواز مستقیم در طول فصول سال و عدم حضور سفارت در این شهر است. اما در بقیه نکات نه تنها کیفیت هم سطح مسکو دارد که حتی در خیلی از موارد در جایگاه بالاتری نسبت به مسکو قرار دارد. سن پترزبورگ به پایتخت فرهنگی و علمی روسیه معروف است. و البته کیفت زندگی در شهرهای کوچکتر به مراتب پایین تر از مسکو و سن پترزبورگ است. 

اما از نظر هزینه زندگی دقیقا بر عکس است. هزینه زندگی در شهرستانها کمتر از سن پترزبورگ و خیلی کمتر از مسکو است. 

از نظر دانشگاه های معتبر هم بیشترین دانشگاه های معتبر روسیه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. البته همانطور که در لیست دانشگاه های معتبر روسیه مشاهده کردید در شهرهای کازان و نووسیبیرسک هم دانشگاه ها با رتبه جهانی بالا قرار دارد. 

سوالات متداول در باره دانشگاه ملی سن پترزبورگ 2021

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال ۲۰۲۱ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه رودن (پزشکی داروسازی و دندانپزشکی )- دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه های روسیه به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه های روسیه در هر دانشگاه و در هر رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه معمولا به روبل محاسبه می شود . به طور میانگین شهریه پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. دقت داشته باشید که شهریه به سال اعلام می شود ( نه به ترم)

3️⃣ ایا تحصیل پزشکی به زبان انلگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است  ❓

✅ طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد. البته مشروط به این که دانشجو ابتدا زبان روسی اموزش ببیند و مدرک بین المللی زبان روسی a2 دریافت نماید.

4️⃣ ارزانترین شهر برای زندگی در روسیه کدام است ❓

✅ همانطور که در همه جای دنیا مرسوم است گرانترین شهر معمولا پایتخت هر کشور است که روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. هزینه زندگی در شهرهای کوچک بسیار متفاوت از هزینه زندگی در مسکو است. بارز ترین اختلاف قیمت در هزینه ها مربوط به مسکن است که در مسکو تا چندین برابر ارزانتر از شهرهای کوچک است.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6752

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *