خانه » دانشگاه سماشکو مسکو 2024 دانشگاه اودوکیموا

دانشگاه سماشکو مسکو 2024 دانشگاه اودوکیموا

 • از
5
(6850)

دانشگاه سماشکو مسکو که البته نام جدید آن دانشگاه اودوکیمووا مسکو می باشد به عنوان اولین دانشگاه دندانپزشکی روسیه یکی از معتبر ترین دانشگاه های این کشور در حوزه پزشکی و دندانپزشکی می باشد. در سالهای گذشته هم رشته پزشکی و هم دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو مورد تایید ایران بود اما از سال 2024 تنها رشته دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران می باشد.

تحصیل دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو

دانشگاه سماشکو ( اودوکیمووا) مسکو دانشگاه تخصصی دندانپزشکی روسیه است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۲ میلادی افتتاح شد. این دانشگاه ظرفیت بالای برای جذب دانشجویان خارجی دارد. ظرفیت رسمی این دانشگاه برای رشته دندانپزشکی ۵۰۰ نفر است که البته در بعضی سالاها تعداد دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه حتی از این ظرفیت هم بیشتر است. 

طول دوره دندانپزشکی در دانشگاه سماشکو ۵ سال می باشد. 

تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه سماشکو مسکو

در دانشگاه سماشکو امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی و انگلیسی وجود دارد. طول دوره تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی نیز مانند تحصیل به زبان روسی پنج سال است. 

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو

شهریه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به نسبت بعضی دانشگاه های دیگر بیتشر است. و شاید این تنها نکته منفی دانشگاه سماشکو روسیه باشد. شهریه دندانپزشکی در سال در این دانشگاه ۵۱۰ هزار روبل است که حدود ۱۸۵ میلیون تومان است. 

ازمون ورودی دانشگاه سماشکو مسکو 

آزمون ورودی دانشگاه سماشکو برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی مشترک می باشد. ازمون ورودی دانشگاه سماشکو مسکو شامل دروس زیست شناسی – شیمی و زبان می باشد. نمره قبولی جهت ورود به دانشگاه سماشکو ۵۰ از ۱۰۰ است. 

تحصیل پزشکی دانشگاه سماشکو مسکو

البته دانشگاه سماشکو بیشتر به عنوان دانشگاه دندانپزشکی شهرت دارد اما رشته پزشکی نیز در این دانشگاه تدریس می شود. دوره پزشکی دانشگاه سماشکو ۶ سال است. در دانشگاه سماشکو امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. طول دوره پزشکی انگلیسی سماشکو نیز ۶ سال می باشد. 

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت ایران در سال 2023 میلادی تنها رشته دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو مورد تایید می باشد و پزشکی سماشکو مورد تایید ایران نیست. 

هزینه تحصیل پزشکی دانشگاه سماشکو مسکو 2024

شهریه پزشکی دانشگاه سماشکو مسکو در سال حدود ۱۶۰ میلیون تومان است. شهریه باید به صورت سالانه پرداخت شود. باز هم تایید می کنیم که به این نکته توجه داشته باشید که در سال 2024 رشته پزشکی دانشگاه سماشکو مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران نمی باشد. 

تحصیل دانشگاه سماشکو به زبان انگلیسی

همانطور که اشاره شد امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی و پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه سماشکو وجود دارد . البته تحصیل پزشکی به زبان روسی و انگلیسی مورد تایید نمی باشد. اما طبق آخرین تغییرات در بخشنامه وزارت بهداشت تحصیل دندانپزشکی دانشگاه سماشکو به زبان انگلیسی مورد تایید می باشد. پیش نیاز آن گذراندن دوره زبان و گرفتن مدرک A2 زبان روسی می باشد. 

پادفک دانشگاه سماشکو مسکو

پادفک در واقع دوره پیش از ورود به دانشگاه می باشد که برای دانشجویان خارجی که آشنایی به زبان روسی ندارند در نظر گرفته شده است. در دوره پادفک دانشگاه سماشکو علاوه بر زبان روسی دروس زیست شناسی و شیمی نیز آموزش داده می شود و دانشجو در این دوره برای شرکت در ازمون ورودی دانشگاه های روسیه آماده می شود. 

هزینه پادفک دانشگاه سماشکو ۲۵۰ هزار روبل می باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه لومونسف مسکو – پزشکی و داروسازی

دانشگاه رودن مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه پیراگف مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه سماشکو مسکو – دندانپزشکی

دانشگاه ملی سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه فدرال کازان – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی

دانشگاه نووسیبیرسک – پزشکی

دانشگاه تومسک

 

نحوه ثبت نام و گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه به این صورت است که ابتدا باید تمام مدارک تحصیلی و هویتی شما به زبان روسی ترجمه و تایید شود و بعد از ثبت نام دعوتنامه برای شما ارسال می شود. با همراه داشتن وعوتنامه شما به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای تحصیلی دریافت می کنید.

خدماتی که موسسات اعزام دانشجو انجام می دهند معمولا به این شرح است:

 • ✅ اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه
 • ✅ ارسال دعوتنامه تحصیلی
 • ✅ ترانسفر فرودگاهی
 • ✅ ثبت نام دانشگاه
 • ✅ ثبت نام خوابگاه
 • ✅ ثبت اداره پلیس
 • ✅ همراهی جهت آزمایشات پزشکی و بیمه
 • ✅ افتتاح حساب بانکی

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. برای هزینه زندگی نمی توان عدد دقیقی مشخص کرده چرا که نحوه زندگی و مخارج هر شخص با شخص دیگر مفاوت است . اگر زندگی متوسط یک دانشجو را در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی (خوراک – پوشاک – رفت و آمد – خوابگاه ) در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

هزینه زندگی در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار د ر ماه

هزینه زندگی در کازان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در نووسیبیرسک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

 

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. برای هزینه زندگی نمی توان عدد دقیقی مشخص کرده چرا که نحوه زندگی و مخارج هر شخص با شخص دیگر مفاوت است . اگر زندگی متوسط یک دانشجو را در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی (خوراک – پوشاک – رفت و آمد – خوابگاه ) در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

هزینه زندگی در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار د ر ماه

هزینه زندگی در کازان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در نووسیبیرسک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

 

مدرک بین المللی زبان روسی A2 چیست

در اخرین تغییرات در بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور روسیه در سال ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ گزینه ای اضافه شده است که سوالات زیادی را به همراه داشته است و آن هم ارائه مدرک زبان روسی سطح A2 است. به طور کلی سطح بندی مدارک بین المللی زبان روسی که به TORFLمعروف است به شرح زیر است.

ТРКИ

 • A1 سطح مقدماتی زبان روسی
 • A2 سطح پایه زبان روسی
 • B1 سطح یک زبان روسی
 • B2 سطح دو زبان روسی
 • C1 سطح سه زبان روسی
 • C2 سطح چهار زبان روسی

دوره پادفک که در اکثر دانشگاه ها به عنوان سطح امادگی پیش از ورود دانشگاه برای دانشجویان خارجی برگزار می شود تقریبا معادل B1 زبان روسی می باشد.

رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های روسیه

طبقه آخرین رتبه بندی جهانی QS 2024دانشگاه های زیر به عنوان بهترین دانشگاه های روسیه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

دانشگاه لومونسف مسکو رتبه ۷۴

دانشگاه ملی سن پترزبورگ رتبه ۲۲۵

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک رتبه ۲۲۸

دانشگاه دولتی تومسک رتبه ۲۵۰

انستیتو فیزیک مسکو رتبه ۲۸۱

دانشگاه باومان مسکو ۲۸۲

دانشگاه اقتصاد مسکو ۱۹۸

دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو رتبه ۳۱۴

دانشگاه رودن مسکو رتبه ۳۲۶

دانشگاه فدرال اورال ۳۳۱

دانشگاه روابط بین الملل مسکو رتبه ۳۴۸

دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ رتبه ۳۶۰

دانشگاه فدرال کازان رتبه ۳۷۰

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ رتبه ۴۰۱

دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک رتبه ۴۰۱

دانشگاه فنی مهندسی مسکو MISIS رتبه ۴۲۸

دانشگاه فدرال شرق دور رتبه ۴۹۳

بهترین شهر برای تحصیل در روسیه کدام است ؟

برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در روسیه باید ببینیم که تعریف بهترین از نظر شما چیست. به طور مثال برای یک شخص بهترین شهر یعنی شهری که بیشترین امکانات رفاهی را داشته باشید. برای شخص دیگر بهترین شهر برای تحصیل در روسیه یعنی شهری که هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزانتر از شهرهای دیگر باشید. برای شخص دیگر شاید بهترین یعنی شهری که بیشترین تعداد دانشگاه با رتبه جهانی بالا را داشته باشد.

اگر بخواهیم از نظر کیفیت زندگی و خدمات رفاهی و زیرساختی در نظر بگیریم طبیعتا بهترین شهر از نظر رفاهی شهر مسکو پایتخت روسیه است. از شهر مسکو به تهران هر هفته چندین پرواز مستقیم وجود دارد. سفارت و کنسولگری ایران در این شهر قرار دارد. و سیستم حمل و نقل عمومی کیفیت خوبی دارد. بعد از مسکو بهترین شهر برای زندگی شهر سن پترزبورگ روسیه است. از نکات منفی این شهر عدم وجود پرواز مستقیم در طول فصول سال و عدم حضور سفارت در این شهر است. اما در بقیه نکات نه تنها کیفیت هم سطح مسکو دارد که حتی در خیلی از موارد در جایگاه بالاتری نسبت به مسکو قرار دارد. سن پترزبورگ به پایتخت فرهنگی و علمی روسیه معروف است. و البته کیفت زندگی در شهرهای کوچکتر به مراتب پایین تر از مسکو و سن پترزبورگ است.

اما از نظر هزینه زندگی دقیقا بر عکس است. هزینه زندگی در شهرستانها کمتر از سن پترزبورگ و خیلی کمتر از مسکو است.

از نظر دانشگاه های معتبر هم بیشترین دانشگاه های معتبر روسیه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. البته همانطور که در لیست دانشگاه های معتبر روسیه مشاهده کردید در شهرهای کازان و نووسیبیرسک هم دانشگاه ها با رتبه جهانی بالا قرار دارد.

سوالات متداول در باره دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال 2024دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه های روسیه به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه های روسیه در هر دانشگاه و در هر رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه معمولا به روبل محاسبه می شود . به طور میانگین شهریه پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. دقت داشته باشید که شهریه به سال اعلام می شود ( نه به ترم)

3️⃣ ایا تحصیل پزشکی به زبان انلگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است  ❓

✅ طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد. البته مشروط به این که دانشجو ابتدا زبان روسی اموزش ببیند و مدرک بین المللی زبان روسی a2 دریافت نماید.

4️⃣ ارزانترین شهر برای زندگی در روسیه کدام است ❓

✅ همانطور که در همه جای دنیا مرسوم است گرانترین شهر معمولا پایتخت هر کشور است که روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. هزینه زندگی در شهرهای کوچک بسیار متفاوت از هزینه زندگی در مسکو است. بارز ترین اختلاف قیمت در هزینه ها مربوط به مسکن است که در مسکو تا چندین برابر ارزانتر از شهرهای کوچک است.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 6850

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *