خانه » دانشگاه رودن مسکو 2021

دانشگاه رودن مسکو 2021

 • از
5
(5863)

دانشگاه رودن مسکو 2021 یا دانشگاه دوستی ملل مسکو یکی از معروفترین و معتبر ترین دانشگاه های روسیه است. دانشگاه رودن در سال ۱۹۶۰ میلادی تاسیس شد. در حال حاظر بیش از ۲۳ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. از نظر تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه دوستی ملل مسکو مقام اول را در بین دانشگاه های روسیه دارد. حدود ۶ هزار دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه رودن مسکو دانشگاه جامع است و امکان تحصیل در رشته های مختلف در این دانشگاه وجود دارد. علاوه بر رشته های علوم انسانی و فنی مهندسی امکان تحصیل در رشته های پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی نیز در این دانشگاه هست. این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت.

تحصیل پزشکی دانشگاه رودن مسکو 2021

در سال ۲۰۲۱ میلادی در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کشور روسیه تغییرات چشمگیری صورت گرفت. لیست دانشگاه های مورد تایید افزایش زیادی پیدا کرد و یکی از تغییرات مهم اضافه کردن دانشگاه دوستی ملل رودن مسکو به لیست مورد تایید بود. این دانشگاه جزو معدود دانشگاه ها در روسیه است که ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی در آن خیلی بالاست. 

تحصیل پزشکی دانشگاه رودن 2021 به انگلیسی

در دانشگاه رودن مسکو علاوه بر تحصیل به زبان روسی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.  طول دوره تحصیل هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی ۶ سال می باشد. 

هزینه تحصیل پزشکی دانشگاه رودن مسکو 2021

شهریه دانشگاه های روسیه معمولا به روبل اعلام می شود. اما شهریه دانشگاه رودن برای دانشجویان خارجی به دلار یا یورو اعلام می شود. شهریه دانشگاه رودن برای شهروندان ایران به یورو محاسبه می شود. شهریه پزشکی دانشگاه رودن به زبان روسی ۷۹۰۰ یورو در سال است. شهریه پزشکی انگلیسی دانشگاه رودن مسکو هم ۸۸۰۰ یورو در سال می باشد. 

تحصیل دندانپزشکی دانشگاه رودن مسکو 2021

یکی از دانشگاه های که رشته دندانپزشکی آن در سال ۲۰۲۱ مورد تایید ایران قرار گرفت دانشگاه رودن است. دوره دندانپزشکی این دانشگاه نیز مانند دیگر دانشگاه های روسیه ۵ سال می باشد.

تحصیل دندانپزشکی دانشگاه رودن 2021 به انگلیسی

معمولا در دانشگاه های روسیه در رشته دندانپزشکی به زبان روسی تحصیل می شود. اما دانشگاه رودن مسکو جزو معدود دانشگاه های است که امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی نیز در آن وجود دارد. طول دوره تحصیل دندانپزشکی دانشگاه رودن مسکو به زبان انگلیسی نیز مانند دوره به زبان روسی ۵ سال است. 

هزینه تحصیل دندانپزشکی دانشگاه رودن مسکو 2021

همانطور که گفتیم شهریه دانشگاه رودن برای دانشجویان خارجی به دلار یا یورو اعلام می شود. شهریه دانشگاه رودن برای شهروندان ایران به یورو محاسبه می شود. شهریه دندانپزشکی دانشگاه رودن به زبان روسی ۷۹۰۰ یورو در سال است. شهریه دندانپزشکی انگلیسی دانشگاه رودن مسکو هم ۸۸۰۰ یورو در سال می باشد. 

تحصیل داروسازی دانشگاه رودن مسکو 2021

در بین دانشگاه های مورد تایید ایران تنها چهار دانشگاه در کشور روسیه وجود دارد که در آن امکان تحصیل در رشته داروسازی وجود دارد که از این تعداد سه دانشگاه آن در شهر مسکو قرار دارد و یک دانشگاه در شهر کازان. در دانشگاه رودن مسکو امکان تحصیل در رشته دارسازی وجود دارد. دوره داروسازی دانشگاه رودن ۵ سال می باشد. 

تحصیل داروسازی دانشگاه رودن 2021 به انگلیسی

از سال ۲۰۲۱ میلادی امکان تحصیل در رشته های پزشکی دندانپزشی و داروسازی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد و تحصیل در این رشته ها مورد تایید ایران می باشد. اما نکته قابل توجه این است که در هیچیک از دانشگاه های مورد تایید ایران رشته داروسازی به زبان انگلیسی تدریس نمی شود. و دانشگاه رودن نیز از این قضیه مستثنی نیست 

هزینه تحصیل داروسازی دانشگاه رودن مسکو 2021

همانطور که گفتیم داروسازی دانشگاه رودن مسکو تنها به زبان روسی می باشد. شهریه داروسازی دانشگاه رودن برای دانشجویان ایران ۴۶۰۰ یورو در سال می باشد. شهریه به صورت سالانه اعلام می شود. اما در بعضی مواقع دانشگاه موافقت می کند که شهریه هر سال در دو قسط پرداخت شود. 

تحصیل غیر پزشکی دانشگاه رودن روسیه

همانطور که در بالا اشاره شد دانشگاه دوستی ملل مسکو دانشگاه جامع است و امکان تحصیل در رشته های مختلف در این دانشگاه وجود دارد. 

از نکات مثبت تحصیل در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه رودن این است که در اکثر رشته ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه وجود دارد. 

دانشگاه رودن یکی از معتبر ترین و شناخته ترین دانشگاه های روسیه در سطح دنیا است. شاید تنها نکته منفی این دانشگاه هزینه بالای تحصیل در این دانشگاه است. البته اگر با دانشگاه های معتبر در کشورهای دیگر مقایسه کنیم شاید شهریه دانشگاه رودن مناسب باشد اما در مقایسه با دیگر دانشگاه های معتبر روسیه شهریه این دانشگاه بالاتر است. 

پادفک دانشگاه رودن مسکو

پادفک در واقع دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه است و بیشتر برای دانشجویان خارجی است که تصمیم به تحصیل به زبان روسی در دانشگاه های روسیه را دارند. در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی ، چند درس مرتبط به رشته تحصیلی نیز تدریس می شود. به طور مثال برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی علاوه بر زبان روسی دروس زیست شناسی و شیمی تدریس می شود. پادفک دانشگاه رودن در دو گروه دوره های استاندارد ۹ ماه و دروه های یک و نیم ساله برگزار می شود. 

مطالب مرتبط با دانشگاه رودن مسکو 2021

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه لومونسف مسکو – پزشکی و داروسازی 

دانشگاه رودن مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه پیراگف مسکو – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه سماشکو مسکو – دندانپزشکی 

دانشگاه ملی سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ – پزشکی و دندانپزشکی 

دانشگاه فدرال کازان – پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی 

دانشگاه نووسیبیرسک – پزشکی 

دانشگاه تومسک 

نحوه ثبت نام و گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه

نحوه ثبت نام دانشگاه های روسیه به این صورت است که ابتدا باید تمام مدارک تحصیلی و هویتی شما به زبان روسی ترجمه و تایید شود و بعد از ثبت نام دعوتنامه برای شما ارسال می شود. با همراه داشتن وعوتنامه شما به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای تحصیلی دریافت می کنید. 

خدماتی که موسسات اعزام دانشجو انجام می دهند معمولا به این شرح است: 

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه
 • ارسال دعوتنامه تحصیلی
 • ترانسفر فرودگاهی 
 • ثبت نام دانشگاه 
 • ثبت نام خوابگاه 
 • ثبت اداره پلیس 
 • همراهی جهت آزمایشات پزشکی و بیمه
 • افتتاح حساب بانکی 

هزینه زندگی در روسیه 

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است. برای هزینه زندگی نمی توان عدد دقیقی مشخص کرده چرا که نحوه زندگی و مخارج هر شخص با شخص دیگر مفاوت است . اگر زندگی متوسط یک دانشجو را در نظر بگیریم هزینه متوسط زندگی (خوراک – پوشاک – رفت و آمد – خوابگاه ) در شهرهای مختلف به شرح زیر است: 

هزینه زندگی در مسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در سن پترزبورگ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار د ر ماه 

هزینه زندگی در کازان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه

هزینه زندگی در نووسیبیرسک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه 

مدرک بین المللی زبان روسی A2 چیست 

در اخرین تغییرات در بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور روسیه در سال ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ گزینه ای اضافه شده است که سوالات زیادی را به همراه داشته است و آن هم ارائه مدرک زبان روسی سطح A2 است. به طور کلی سطح بندی مدارک بین المللی زبان روسی که به TORFLمعروف است به شرح زیر است.

ТРКИ

 • A1 سطح مقدماتی زبان روسی
 • A2 سطح پایه زبان روسی
 • B1 سطح یک زبان روسی 
 • B2 سطح دو زبان روسی
 • C1 سطح سه زبان روسی
 • C2 سطح چهار زبان روسی

دوره پادفک که در اکثر دانشگاه ها به عنوان سطح امادگی پیش از ورود دانشگاه برای دانشجویان خارجی برگزار می شود تقریبا معادل B1 زبان روسی می باشد. 

رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های روسیه 

طبقه آخرین رتبه بندی جهانی QS 2021 دانشگاه های زیر به عنوان بهترین دانشگاه های روسیه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. 

 • دانشگاه لومونسف مسکو رتبه ۷۴
 • دانشگاه ملی سن پترزبورگ رتبه ۲۲۵
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک رتبه ۲۲۸
 • دانشگاه دولتی تومسک رتبه ۲۵۰
 • انستیتو فیزیک مسکو رتبه ۲۸۱
 • دانشگاه باومان مسکو ۲۸۲
 • دانشگاه اقتصاد مسکو ۱۹۸
 • دانشگاه مهندسی فیزیک مسکو رتبه ۳۱۴
 • دانشگاه رودن مسکو رتبه ۳۲۶
 • دانشگاه فدرال اورال ۳۳۱
 • دانشگاه روابط بین الملل مسکو رتبه ۳۴۸ 
 • دانشگاه ایتمو سن پترزبورگ رتبه ۳۶۰ 
 • دانشگاه فدرال کازان رتبه ۳۷۰
 • دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ رتبه ۴۰۱
 • دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک رتبه ۴۰۱
 • دانشگاه فنی مهندسی مسکو MISIS رتبه ۴۲۸
 • دانشگاه فدرال شرق دور رتبه ۴۹۳

بهترین شهر برای تحصیل در روسیه کدام است ؟

برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در روسیه باید ببینیم که تعریف بهترین از نظر شما چیست. به طور مثال برای یک شخص بهترین شهر یعنی شهری که بیشترین امکانات رفاهی را داشته باشید. برای شخص دیگر بهترین شهر برای تحصیل در روسیه یعنی شهری که هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزانتر از شهرهای دیگر باشید. برای شخص دیگر شاید بهترین یعنی شهری که بیشترین تعداد دانشگاه با رتبه جهانی بالا را داشته باشد. 

اگر بخواهیم از نظر کیفیت زندگی و خدمات رفاهی و زیرساختی در نظر بگیریم طبیعتا بهترین شهر از نظر رفاهی شهر مسکو پایتخت روسیه است. از شهر مسکو به تهران هر هفته چندین پرواز مستقیم وجود دارد. سفارت و کنسولگری ایران در این شهر قرار دارد. و سیستم حمل و نقل عمومی کیفیت خوبی دارد. بعد از مسکو بهترین شهر برای زندگی شهر سن پترزبورگ روسیه است. از نکات منفی این شهر عدم وجود پرواز مستقیم در طول فصول سال و عدم حضور سفارت در این شهر است. اما در بقیه نکات نه تنها کیفیت هم سطح مسکو دارد که حتی در خیلی از موارد در جایگاه بالاتری نسبت به مسکو قرار دارد. سن پترزبورگ به پایتخت فرهنگی و علمی روسیه معروف است. و البته کیفت زندگی در شهرهای کوچکتر به مراتب پایین تر از مسکو و سن پترزبورگ است. 

اما از نظر هزینه زندگی دقیقا بر عکس است. هزینه زندگی در شهرستانها کمتر از سن پترزبورگ و خیلی کمتر از مسکو است. 

از نظر دانشگاه های معتبر هم بیشترین دانشگاه های معتبر روسیه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. البته همانطور که در لیست دانشگاه های معتبر روسیه مشاهده کردید در شهرهای کازان و نووسیبیرسک هم دانشگاه ها با رتبه جهانی بالا قرار دارد. 

سوالات متداول در باره دانشگاه رودن مسکو 2021

1️⃣ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کدام اند ❓

طبق آخرین تغییر در سال ۲۰۲۱ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به شرح زیر است:

✅ دانشگاه لومونسف مسکو (پزشکی و داروسازی) – دانشگاه رودن (پزشکی داروسازی و دندانپزشکی )- دانشگاه سماشکو (دندانپزشکی) – دانشگاه پیراگف (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی) – دانشگاه ملی سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی )- دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ (پزشکی و دندانپزشکی ) – دانشگاه نووسیبیرسک (پزشکی) – دانشگاه کازان (پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی)

2️⃣ شهریه دانشگاه های روسیه به تومان چقدر است ❓

✅ شهریه دانشگاه های روسیه در هر دانشگاه و در هر رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه معمولا به روبل محاسبه می شود . به طور میانگین شهریه پزشکی در دانشگاه های مورد تایید ایران بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. دقت داشته باشید که شهریه به سال اعلام می شود ( نه به ترم)

3️⃣ ایا تحصیل پزشکی به زبان انلگلیسی در روسیه مورد تایید ایران است  ❓

✅ طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد. البته مشروط به این که دانشجو ابتدا زبان روسی اموزش ببیند و مدرک بین المللی زبان روسی a2 دریافت نماید.

4️⃣ ارزانترین شهر برای زندگی در روسیه کدام است ❓

✅ همانطور که در همه جای دنیا مرسوم است گرانترین شهر معمولا پایتخت هر کشور است که روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. هزینه زندگی در شهرهای کوچک بسیار متفاوت از هزینه زندگی در مسکو است. بارز ترین اختلاف قیمت در هزینه ها مربوط به مسکن است که در مسکو تا چندین برابر ارزانتر از شهرهای کوچک است.

نظر شما در مورد این مطلب

اولین ستاره از سمت راست کمترین امتیاز و اخرین ستاره بالاترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. 5863

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *